Mniej chętnych do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Matury będą sprawdzane przez dwa weekendy
W skali kraju do sprawdzenia prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się ok. 200 osób mniej niż potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne – poinformował PAP dyrektor CKE Marcin Smolik. Wyjaśnił, że prawdopodobnie egzaminatorzy zamiast sprawdzać prace w jeden weekend będą to robić w dwa.
2023-05-04, 11:00
PAP zapytała dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o czwartkową wypowiedź wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego w Programie 1 Polskiego Radia, że do sprawdzania prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się mniej osób, niż wskazywały potrzeby i dlatego "będzie prawdopodobnie jeszcze jeden dodatkowy tydzień, w którym egzaminatorzy będą sprawdzali prace z języka polskiego".
- Oznacza to, że prawdopodobnie będzie jeszcze jeden weekend sprawdzania prac. Zazwyczaj sprawdzanie trwało jeden weekend, będzie trwało pewnie dwa weekendy – wyjaśnił Smolik.
Pytany, czy potwierdza informację, że brakuje egzaminatorów, sprawdzających prace z języka polskiego powiedział: "w skali kraju jest to ok. 200 osób mniej, niż potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne".
Kryteria oceniania
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia o dwóch formułach egzaminów maturalnych oraz o kryteriach ocen.
- Duża część pytań w jednej i drugiej formule będzie się powtarzała, chcieliśmy doprowadzić do tego, aby egzaminy były porównywalne, bo przecież absolwenci obu formuł będą się ubiegali o miejsca na studiach - powiedział Dariusz Piontkowski.
- Kryteria opracowane zostały przez praktyków, egzaminatorów, którzy wielokrotnie sprawdzali prace uczniów - podkreślił wiceminister.
Jak stwierdził, najwięcej dyskusji było wokół oceny matur z języka polskiego - "z wypracowania, tej części rozszerzonej wypowiedzi, którą uczniowie mają obowiązek napisać na jeden z tematów".
REKLAMA
Matura 2023
Matury rozpoczęły się w czwartek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić wyniki tegorocznych matur 7 lipca. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
"Dziennik Gazeta Prawna" podał w czwartek, że emocje w środowisku egzaminatorów do końca budziło pytanie, kto będzie sprawdzał prace abiturientów. Redakcja podała, że o ile w przypadku matematyki czy angielskiego zgłosiło się więcej osób, niż chciały okręgowe komisje, o tyle w przypadku języka polskiego chętnych było za mało.
***
pap/jedynka/as
REKLAMA