Matura 2023. Na początek egzamin z języka polskiego

O godzinie 9.00 ponad 270 tysięcy maturzystów z całego kraju rozpoczęło tegoroczne matury. Dzisiaj napiszą obowiązkowy egzamin z języka polskiego, jutro z języka obcego nowożytnego, a w poniedziałek - z matematyki.

2023-05-04, 09:25

Matura 2023. Na początek egzamin z języka polskiego
Rozpoczęły się tegoroczne matury. Foto: PAP/Lech Muszyński

Egzaminy będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu. Są też osoby, które zdały wcześniej egzamin, ale chcą poprawić jego wynik.

Matura z języka polskiego. Wiceszef MEiN o kryteriach oceny

Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, nowe kryteria oceny wypracowania na maturze z języka polskiego zostały opracowane tak, aby rzetelnie ocenić wiedzę i umiejętności ucznia. 

Jak podkreślił, po pierwsze nauczyciel powinien sprawdzić jakość argumentacji, styl języka i czy wypracowanie jest na temat, a także poprawność ortograficzną, językową i stylistyczną. Za każdy z tych elementów jest przydzielona określona liczba punktów.

Posłuchaj

Maturzyści przed egzaminem z języka polskiego (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor CKU: nie ma sygnałów o nieprawidłowościach

- Nie mamy żadnych sygnałów o nieprawidłowościach ani sygnałów o alarmach bombowych, ani sygnałów o przeciekach. Wygląda na to, że pierwszy dzień rozpoczyna się spokojnie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany, czy do CKE dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu.

REKLAMA

Czytaj także:

Z kolei w rozmowie z Polskim Radiem, Smolik podkreślił, że aby maksymalnie ograniczyć wyciek zadań maturalnych, do części paczek z arkuszami są włożone nadajniki, które uruchomiają się po otwarciu arkuszy. - Będziemy się kontaktować z losowo wybranymi szkołami, prosząc o to, w takim procesie monitoringu, aby dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona, okazała nam do kamery, bo to jest zawsze kontakt audio-video, nietworzoną, całą przesyłkę. Przesyłki można otwierać dopiero o 7:30 - tak, żeby przygotować się do egzaminu - zapowiedział.

Posłuchaj

Marcin Smolik o zabezpieczeniu arkuszy maturalnych (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Matury 2023. Dwie formuły egzaminów

Matury potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci czteroletniego liceum, a absolwenci czteroletniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.

Posłuchaj

Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Harmonogram matur

Egzaminy pisemne będę rozpoczynać się o godzinie 9.00 i o 14.00. Poniżej daty kolejnych matur:

REKLAMA

  • 5 maja (piątek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.
  • 8 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego oraz kultury antycznej.
  • 9 maja (wtorek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.
  • 10 maja (środa) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 11 maja (czwartek) rano będzie egzamin z biologii, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 12 maja (piątek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 15 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będzie egzamin z historii muzyki.
  • 16 maja (wtorek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
  • 17 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
  • 18 maja (czwartek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 19 maja (piątek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.
  • 22 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 23 maja (wtorek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Matura 2023. Wyniki 7 lipca

Sesja ustnych egzaminów maturalnych rozpocznie się 10 maja, potrwa do 23 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 1 do 19 czerwca (sesja egzaminów pisemnych 1-19 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 5-7 czerwca).

Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.

'[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Wiceszef MEiN o maturach: wymagania są ograniczone o 20-30 proc. względem podstawy programowej

REKLAMA

ms/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej