72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL upamiętniono 72. rocznicę zamordowania w mokotowskim więzieniu kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec". - Dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patron 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał.

2023-05-11, 16:46

72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"
Przy Rakowieckiej 37 upamiętniono 72. rocznicę zamordowania kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga "Szczerbca". Foto: TT/@ipngovpl

Musiał zaznaczył, że "Szczerbiec" zbiegł po czterech aresztowaniach i za każdym razem na nowo angażował się w konspirację. - Po raz czwarty został ujęty po Operacji Ostra Brama, w której brał udział, zesłany do obozu, był jedną z niewielu osób, które z tego obozu uciekły, został ujęty w Polsce Ludowej, skazany przez komunistów na śmierć i zginął tutaj na Mokotowie - mówił Filip Musiał.

Posłuchaj

Filip Musiał o kapitanie Fróga (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Fróg był torturowany 

Po aresztowaniu 10 lipca 1948 roku "Szczerbiec" przeszedł okrutne śledztwo. - Torturami starano się zmusić go, aby potwierdził zarzut współpracy z Niemcami - zaznaczył Filip Musiał. Podkreślał, że był to proces, który miał zniszczyć legendę Wileńskiej Armii Krajowej o polskich Kresach. - Konspiratorzy, którzy świadczyli o polskości Kresów, części II Rzeczpospolitej odebranej nam przez Sowietów po II wojnie światowej byli z punktu widzenia propagandowego szczególnie istotni dla komunistów - wskazał dyrektor Muzeum.

Posłuchaj

Filip Musiał: konspiratorzy (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Współtowarzysze z celi zapamiętali niezłomność "Szczerbca" jaką zachował do egzekucji. Wyrok wykonano 11 maja 1951 roku. Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że ciało kapitana Fróga prawdopodobnie zostało odnalezione na powązkowskiej "Łączce". - Uznajemy, że odnaleźliśmy już jego szczątki, czekamy na potwierdzenie genetyczne, że tak się stało, i wierzymy, że spotkamy się kiedyś na pogrzebie - pięknym, uroczystym - dodał.

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk o kapitanie Fróga (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Wspomnienia wnuczka

Wnuk Gracjana Fróga - Maciej Gracjan Fróg - zaznaczył, że pamięć o dziadku w świadomości społecznej odżyła 10 lat temu dzięki pracom zespołu profesora Szwagrzyka. - W rodzinie dziadek zawsze był wspominany jako bohater i do końca oczekiwano na jego powrót - zaznaczył Maciej Gracjan Fróg. - Pamiętam z dzieciństwa, że moja babcia miała irracjonalne odczucia, że jej mąż wróci skądś, że nie zginął, miała nadzieję, iż dziadek może jest na zesłaniu w Związku Sowieckim - mówił Maciej Gracjan Fróg.

REKLAMA

Posłuchaj

Maciej Gracjan Fróg o dziadku (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod tablicą pamięci "Szczerbca". Po raz pierwszy pokazano także celę, w której więziony był kapitan Gracjan Fróg. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która wraz z Muzeum zorganizowała obchody rocznicowe. Kapitan Gracjan Fróg był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej