"Dziękuję za niestrudzoną służbę prawdzie i sprawiedliwości". Andrzej Duda złożył życzenia Jerzemu Jachowiczowi
Z okazji 85. urodzin prezydent Andrzej Duda złożył życzenia dziennikarzowi m.in. Polskiego Radia, publicyście i byłemu działaczowi antykomunistycznemu, Jerzemu Jachowiczowi. "Dziękuję za niestrudzoną służbę prawdzie i sprawiedliwości, za Pański zmysł etyczny oraz kultywowanie wysokich standardów zawodu" - napisał prezydent.
2023-05-15, 16:20
"Z okazji 85. rocznicy urodzin proszę przyjąć życzenia zdrowia, wielu powodów do uśmiechu na co dzień, życzliwości i wsparcia ze strony najbliższych i przyjaciół, kolejnych sukcesów zawodowych oraz bezcennego dobra, jakim jest poczucie spełnienia w dziedzinie, której poświęciło się życie. Korzystając ze sposobności, jaką daje dzisiejszy szacowny jubileusz, pragnę raz jeszcze wyrazić podziw dla Pańskich wybitnych osiągnięć na polu komunikacji społecznej - szczególnie w roli jednego z pionierów i mistrzów nowoczesnego dziennikarstwa śledczego oraz jako autora pogłębionych analiz i komentarzy publicystycznych dotyczących zagadnień niezwykle ważnych z punktu widzenia kondycji i perspektyw rozwoju naszego państwa" - napisał prezydent Andrzej Duda do jubilata.
Działacz antykomunistyczny
"Siłę charakteru niezbędną do pełnienia tej misji kształtował Pan w sobie już jako niespełna dwudziestoletni członek organizacji niepodległościowej »Młoda Polska«. Nie godząc się na łamanie jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest wolność wypowiedzi, kolportował Pan wówczas antykomunistyczne ulotki. Wtedy to po raz pierwszy - lecz nie ostatni - poniósł Pan konsekwencje swojej postawy w postaci procesu karnego i wyroku skazującego. Represje komunistycznego aparatu przemocy ściągnął Pan na siebie również jako działacz NZS i NSZZ »Solidarność«, a po roku 1989 również jako dziennikarz ujawniający kulisy zbrodniczej działalności SB i PRL–owskiego MSW oraz związki tych struktur z przestępczością zorganizowaną. Z głębokim żalem i współczuciem myślę o olbrzymiej cenie osobistej, którą wtedy, u progu lat 90., zapłacił Pan za swoją prawość i odwagę" - podkreślił.
"Nadto Pański trud przynosił bardzo konkretne owoce i realnie wpływał na bieg spraw, o których informował Pan opinię publiczną. Wszystko to zjednało Panu szczególny autorytet wśród ludzi mediów i polityki, a przede wszystkim – rzeszę wiernych czytelników i słuchaczy. Życząc Panu tej siły ducha, raz jeszcze dziękuję za niestrudzoną służbę prawdzie i sprawiedliwości, za Pański zmysł etyczny oraz kultywowanie wysokich standardów zawodu, który wykonuje Pan z wyjątkowym oddaniem. Serdecznie gratuluję Pańskich znaczących dokonań w pracy na rzecz dobra wspólnego i wyrażam nadzieję, że realizując swoją dziennikarską pasję, odda Pan jeszcze niejedną ważną przysługę Rzeczypospolitej i jej obywatelom" - wskazał.
Dziennikarstwo śledcze
Jerzy Jachowicz urodził się 15 maja 1938 r. w Sochaczewie. W latach 80. działał w opozycji demokratycznej i należał do, NZS oraz NSZZ "Solidarność". W latach 1989–2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej" oraz jednym z pierwszych dziennikarzy śledczych w Polsce. 22 kwietnia 1990 r. nieustaleni do dziś sprawcy podpalili mieszkanie na osiedlu Kopernika w Pruszkowie. W pożarze zginęła jego żona, Maria, a on oraz jego córka odnieśli obrażenia.
REKLAMA
Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL. Pisał m.in. o zabójstwie Grzegorza Przemyka oraz niszczeniu dokumentów SB.
Od 2008 na antenie Programu III Polskiego Radia w porannym wydaniu audycji "Zapraszamy do Trójki" prowadził cykl "Z Archiwum Jerzego Jachowicza" i w 2008 r. wydał książkę pod tym samym tytułem.
Nadal pozostaje związany z Polskim Radiem. Prowadzi audycje w Programie 1 Polskiego Radia oraz Polskim Radiu 24.
dz/PAP, IAR
REKLAMA