Święto Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Małżonka prezydenta odwiedziła wychowanków
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w piątek w corocznym święcie Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach koło Warszawy. Pierwsza dama życzyła podopiecznym ośrodka, by realizowali marzenia i spotykali na swojej drodze dobrych i życzliwych ludzi.
2023-05-20, 00:07
Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP, Agata Kornhauser–Duda od lat współpracuje z Ośrodkiem prowadzonym przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Obecnie do samodzielnego życia przygotowuje się tam ok. 200 niewidomych i słabowidzących uczniów z całej Polski.
Agata Kornhauser-Duda odwiedziła uczniów w Laskach
W komunikacie czytamy, że pierwsza dama obejrzała program artystyczny pt. "Żeby mieć w głowach dobrze poukładane" przygotowany przez wychowanków szkół ponadpodstawowych.
"Po występie pierwsza dama podeszła do artystów, by osobiście pogratulować im bardzo udanego wykonania oraz błyskotliwego scenariusza. Podczas krótkiej rozmowy nastolatkowie opowiedzieli o nauce w ośrodku, edukacji muzycznej i swoich dalszych planach. Pierwsza dama życzyła uczniom, by realizowali marzenia i spotykali na swojej drodze dobrych i życzliwych ludzi" - czytamy w komunikacie na stronie prezydent.pl
Małżonka prezydenta odwiedziła też przedszkolaki, którym przeczytała utwór Juliana Tuwima "Rzepka" i zaprosiła dzieci do wspólnej recytacji znanych wierszyków.
REKLAMA
"Wizyta w przedszkolu była okazją do przyjrzenia się metodom pracy z najmłodszymi w sali doświadczania świata czy poprzez cyber–oko: system integrujący pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek–komputer. Głównym celem pracy w przedszkolu jest rozwój aktywności dzieci ograniczonej przez brak bodźców wzrokowych" - podano.
Rozmowa z kierownictwem ośrodka
Podczas wizyty w Laskach Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z dyrektor ośrodka Elżbietą Szczepkowską, prezesem Towarzystwa nad Ociemniałymi Pawłem Kacprzykiem i z przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża siostrą Judytą.
"Wielu wychowanków Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach zmaga się z dodatkowymi, ciężkimi schorzeniami. Praca z niewidomymi dziećmi i ich rodzicami zaczyna się w Laskach już na etapie wczesnego wspomagania rozwoju. Wychowankowie Ośrodka objęci są rehabilitacją wzroku, nauką orientacji przestrzennej, rehabilitacją ruchową, hipoterapią, muzykoterapią. Ponadto w Laskach prowadzony jest dom dla dzieci głuchoniewidomych. Uczniom dotkniętym upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim dedykowane są Szkoła Podstawowa Specjalna, Gimnazjum Specjalne i Szkoła Zawodowa Specjalna" - czytamy w komunikacie.
Ośrodek dla niewidomych w Laskach powstał już ponad 100 lat temu
Ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach powstał w 1922 r. Prowadzony jest przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.
REKLAMA
Założony został przez hrabiankę Różę Czacką, która straciła wzrok w wieku 22 lat. W wieku 41 lat przywdziała habit franciszkański i przyjęła imię Elżbieta. Rok później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, a pięć lat później rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w Laskach koło Warszawy. Była pionierką polskiej tyflologii – opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille'a i systemy skrótów ortograficznych. Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości w 1961 r.
Za zgodą papieża Franciszka 9 października 2017 r. promulgowano dekret o heroiczności jej życia i cnót. Papież 27 października 2020 r. uznał cud za jej wstawiennictwem. Beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zgodnie z decyzją papieża jej wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim w Polsce 19 maja.
- Widzieć świat inaczej, czyli premiera "Wszystko w głowie" w Teatrze Guliwer
- Hulajnogi elektryczne wielkim zagrożeniem dla niewidomych. "Zdarzają się bardzo niebezpieczne sytuacje"
IAR/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA