Straż Graniczna zatrzymała kolejnych nielegalnych migrantów. Afgańczycy usiłowali dostać się do Niemiec
- Funkcjonariusze SG zatrzymali w Słubicach (Lubuskie) siedmiu obywateli Afganistanu, którzy usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano obywatela Ukrainy, który pomagał trzem z nich – poinformował w piątek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Paweł Biskupik.
2023-05-26, 10:19
Afgańczycy nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Z tego powodu wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu do ojczyzny. Do czasu wydania takich decyzji mają obowiązek zgłaszania się do placówki SG.
Z kolei 30-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany za udzielenie pomocy trzem migrantom w próbie nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. Za zarzucone przestępstwo grozi mu do trzech lat więzienia.
Do zatrzymania Afgańczyków doszło we wtorek (23 maja br.), w rejonie mostu granicznego łączącego Słubice z Frankfurtem nad Odrą. Na widok zbliżających się funkcjonariuszy SG cudzoziemcy próbowali uciec. Trzech z nich zostało od razu zatrzymanych, a wraz z nimi Ukrainiec, który dowiózł ich osobową skodą w rejon mostu.
W trakcie dalszych działań strażnicy graniczni zatrzymali czterech kolejnych Afgańczyków, których w rejon granicy dowiózł volkswagenem nieznany im mężczyzna. Podjęte poszukiwania kierowcy wskazanego pojazdu nie przyniosły jednak rezultatu.
REKLAMA
90 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
90 osób próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w piątek w informacji z ostatniej doby Straż Graniczna. Byli to między innymi migranci z Gambii i Sri Lanki. 22 spośród tych osób zawróciły na Białoruś, gdy zobaczyły polskie patrole - podała SG na Twitterze.
Zatrzymano kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. W rejonie działania placówki SG w Czeremsze zatrzymano Ukraińca, który przewoził pięciu Syryjczyków. Na terenie działania placówki SG w Mielniku zatrzymano Polaka, który wiózł Afgańczyka oraz Mołdawianina, który przewoził 17 Syryjczyków.
Z danych SG wynika, że w sumie w 2023 roku, przy granicy z Białorusią, za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano dotąd 326 osób i organizatorów (łącznie z danymi podanymi w piątek).
Zapora elektroniczna
Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie blisko 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 2,1 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.
REKLAMA
Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa
- Szef Straży Granicznej: nasza wymaga specjalistycznych umiejętności
- Powstanie nowa szkoła wyższa. Będzie kształcić funkcjonariuszy Straży Granicznej
dn/PAP
REKLAMA
REKLAMA