Polityka UE ws. środowiska. Doradca prezydenta Dudy przestrzega przed "zawłaszczaniem kompetencji"

Doradca prezydenta Paweł Sałek przestrzegł przed - jak ocenił - zawłaszczaniem kompetencji przez instytucje unijne w szeroko rozumianym obszarze środowiska, w tym także leśnictwa. Na ten temat w Warszawie obradowała dziś prezydencka Rada do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

2023-05-26, 21:29

Polityka UE ws. środowiska. Doradca prezydenta Dudy przestrzega przed "zawłaszczaniem kompetencji"
Paweł Sałek: jeśli spojrzymy na kwestie środowiskowe, przyrodnicze czy leśnictwa, to wiele z tych obszarów jest wyłączonych z kompetencji ogólnounijnych. Foto: Shutterstock/TSN52

Paweł Sałek zaznaczył, że proces rozszerzania uprawnień przez Brukselę w sferze środowiska, przyrody i lasów odbywa się kosztem państw członkowskich.

- To nie jest tylko zauważane w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej. To nawet w literaturze przedmiotu nazywa się "competence creep" czyli zawłaszczanie kompetencji. I ten problem był i jest o tyle ważny, jest dyskutowany także na poziomie Rady, że dzisiaj, jeśli spojrzymy na kwestie środowiskowe, przyrodnicze czy leśnictwa, to wiele z tych obszarów jest wyłączonych z kompetencji ogólnounijnych. Są to kompetencje - tak jak leśnictwo - państwa członkowskiego - tłumaczył współpracownik Andrzeja Dudy.

Prezydencki doradca wyjaśniał, że zawłaszczanie kompetencji choćby przez Komisję Europejską odbywa się na podstawie tzw. procedury komitologii, czyli współtworzenia prawa.

Prezydencki doradca o unijnym rozporządzeniu dot. lasów

Paweł Sałek ocenił również, że te zmiany są niebezpieczne w kontekście zachowania obecnego charakteru Lasów Państwowych. Jako przykład podał unijne rozporządzenie dotyczące zarządzaniu gruntami rolnymi i leśnymi.

REKLAMA

- W ramach tego, co Polska ma prowadzone, jeśli chodzi o swoją gospodarkę leśną, to rozporządzenie narzuca na nas zobowiązania, które będzie zmuszało do zmniejszenia pozyskania na przykład ilości drewna, które było zaplanowane w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. To już jest realny procent, przypisany do Polski - powiedział.

Czytaj także:

Doradca prezydenta dodał, że szerszym kontekstem tych zmian są toczące się już teraz w Europarlamencie debaty dotyczące zmian traktatowych, prowadzących między innymi do zniesienia prawa weta i ograniczenia wyłącznych kompetencji państw członkowskich.

Posłuchaj
00:28 12377543_1.mp3 Paweł Sałek: zawłaszczanie kompetencji jest zauważane nie tylko przez Polskę (IAR)
 

ms/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej