Ponad połowa Polaków chce reparacji od Niemiec. Sprzeciwia się temu większość wyborców opozycji
Jak wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl, ponad 50 proc. uczestników badania wyraziło opinię, że nasz kraj powinien kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za II wojnę światową. Przeciwnego zdania jest mniej niż 1/3 respondentów.
2023-06-05, 09:29
Uczestnikom badania zostało zadane pytanie "Czy Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej?". Twierdząco odpowiedziało 54 proc. badanych, w tym 34 proc. oceniło, że "zdecydowanie tak", a 20 proc., że "raczej tak".
Zwolennicy opozycji przeciw uzyskaniu reparacji
Przeciw kontynuowaniu starań o reparacje było 29 proc. respondentów, z czego 13 proc. "zdecydowanie" przeciw, a 16 proc. - "raczej przeciw". 17 proc. badanych natomiast udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".
Wyniki ankiety zestawione zostały z preferencjami wyborczymi w zakresie trzech ugrupowań politycznych - Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Jak wynika z danych przedstawionych przez wpolityce.pl, starania o reparacje wspiera 89 proc. wyborców ZP, przeciw jest 7 proc. Natomiast 19 proc. wyborców KO popiera starania o reparacje, a przeciw jest 63 proc. W przypadku Polski 2050 jest to odpowiednio 28 proc. i 49 proc. badanych.
Sondaż został zrealizowany metodą CAWI (wywiadu internetowego) między 26 a 29 maja b.r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1038 Polaków.
REKLAMA
Sprawa reparacji wojennych od Niemiec dla Polski
Temat reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej został ponownie podniesiony w polskiej przestrzeni publicznej po publikacji raportu zespołu parlamentarnego, który zajmował się tym zagadnieniem przez ostatnie lata. Z raportu, który ujrzał światło dzienne 1 września ubiegłego roku, wynika, że Polska w wyniku niemieckiej agresji poniosła straty wynoszące ponad 6 bln i 200 mld zł.
Strona niemiecka odmawia podjęcia rozmów na temat reparacji i odszkodowań, utrzymując, że "sprawa jest zamknięta", a Polska i Niemcy podpisały dokumenty, z których wynika, że wszelkie roszczenia nie mają już racji bytu. Polska twierdzi, że agresor i przestępca wojenny nie jest stroną mającą prawo do orzekania, czy sprawa jest zamknięta czy nie i domaga się podjęcia rozmów.
- Najważniejsi urzędnicy UE otrzymają polski raport o stratach wojennych. Mularczyk: to konieczne wobec postawy Niemiec
- Mularczyk: w Atenach odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona reparacjom wojennym
PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA