"Punkt wyjścia do rozmów". Wiceminister Mularczyk skierował list do niemieckich parlamentarzystów

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w liście przewodnim do raportu o stratach wojennych napisał, iż ma nadzieję, "że raport stanie się punktem wyjścia do rozmów i dyskusji na forum właściwych komisji i grup niemieckiego parlamentu". Dokument ambasada w Berlinie będzie wysyłać do niemieckich parlamentarzystów.

2023-06-01, 23:40

"Punkt wyjścia do rozmów". Wiceminister Mularczyk skierował list do niemieckich parlamentarzystów
Wiceszef MSZ A. Mularczyk do niemieckich parlamentarzystów: raport punktem wyjścia do rozmów. Foto: Lois GoBe / Shutterstock

"Raport już w Berlinie. Przed Ambasadą Polską w Berlinie intensywna akcja informacyjna w Bundestagu o reparacjach" - tej treści tweet zamieścił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-45.

Raporty dla parlamentarzystów

Arkadiusz Mularczyk powiedział, że raporty będą teraz kolportowane do wszystkich parlamentarzystów niemieckich za pośrednictwem ich biur poselskich. - Po Bundestagu planujemy kolejne akcje, wysyłanie raportów do Bundesratu i najważniejszych niemieckich mediów - powiedział Arkadiusz Mularczyk. "Jesteśmy w procesie dużej akcji informacyjnej na terenie Niemiec - dodał.

Zaznaczył, że "musimy dać czas naszym partnerom w Unii na zapoznanie się z raportem i później podejmiemy kolejną próbę dialogu".

Do egzemplarzy raportu będzie dołączony list Mularczyka, w którym zwraca się on o "dostrzeżenie bardzo ważnego problemu z przeszłości, który niestety do dnia dzisiejszego nie został w sposób sprawiedliwy oraz uczciwy rozwiązany i rzuca cień na dobre relacje polsko niemieckie".

REKLAMA

Dalej w liście Arkadiusz Mularczyk przypomina o okolicznościach strat Polski podczas II wojnie światowej i o tym, że w wyniku pięcioletnich prac przygotowano raport, szacujący te straty na ponad 6 bln 220 mld zł. Zwraca też uwagę, że Niemcy wypłaciły odszkodowania za straty wojenne 70 krajom, natomiast "Polska mimo poniesienia ogromnych strat osobowych i majątkowych została pominięta".

"Zarówno pozostający przy życiu obywatele polscy, którzy pamiętają okrucieństwa II wojny światowej, jak i rodziny nie mogą zaakceptować faktu braku naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej" - pisze wiceszef MSZ.

Postawa Niemiec

Stanowisko Niemiec w sprawie odszkodowań, wyrażone 28 grudnia 2022 roku, o braku zamiaru podjęcia rozmów z rządem polskim na ten temat wiceminister określa jako "rozczarowujące". Przypomina, że 16 maja br. podczas szczytu w Reykjaviku został przyjęty dokument Rady Europy "Zjednoczeni Wokół Naszych Wartości", podpisany także przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza, w którym jest m.in. mowa, że ludobójstwo i zbrodnie wojenne nie podlegają przedawnieniu.

W liście wiceszef MSZ podkreśla też, że liczy na otwarcie dialogu w sprawie odszkodowań. "Mamy nadzieję, że raport stanie się punktem wyjścia do rozmów i dyskusji na forum właściwych komisji i grup niemieckiego parlamentu" - zaznacza. Dodaje, że jako pełnomocnik polskiego rządu do tych spraw jest gotów do spotkań i rozmów na różnych forach.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz również: Arkadiusz Mularczyk w PR24

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej