Specjalne centra opieki pomogą seniorom. Prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Dzięki nowym regulacjom powstanie więcej szpitalnych oddziałów geriatrycznych oraz nowe placówki lecznice- Centra Zdrowia 75+.
2023-06-13, 13:50
Uroczystość odbyła się w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie. - Mamy nadzieję, że ten system powstanie w ciągu najbliższych kilku lat i będzie mógł pomagać seniorom - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda przypomniał także, że od 1990 roku do roku 2022, średni wiek kobiet w Polsce wzrósł o ponad cztery lata, a mężczyzny - o ponad pięć lat. - Temat związany z opieką nad osobami starszymi 75+ to jedno z fundamentalnych zagadnień na najbliższe dziesięciolecia. Nie ma wątpliwości, że te osoby wymagają systemowej opieki zdrowotnej. Przez ostatnie lata pracowaliśmy w Kancelarii Prezydenta nad tymi rozwiązaniami - podkreślił.
Jak mówił prezydent, Centra Zdrowia 75+ będą wszechstronne. - To będzie poradnia służąca do różnych konsultacji bieżących, to będzie także zespół opieki dziennej, jak również zespół opieki domowej. Każda forma odnosząca się do seniora będącego w każdym rodzaju kondycji fizycznej, będzie tam przewidywana - wyjaśniał.
Realizacja obietnicy prezydenta
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że projekt ustawy jest realizacją obietnicy prezydenta dotyczącej stworzenia kompleksowej opieki nad osobami starszymi. Jak wskazał, regulacja powstawała w kancelarii prezydenta przez kilka lat i była konsultowana z ekspertami Ministerstwa Zdrowia oraz prezydenckiej Rady do spraw Ochrony Zdrowia.
REKLAMA
Zastępca szefa KPRP poinformował, że projekt dotyczy utworzenia tzw. "Centrów 75+". "To będą miejsca, w których osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką - odpowiednimi badaniami, prowadzeniem przez lekarza, konsultacjami z różnymi specjalistami. Chodzi o to, żeby pacjent nie pozostawał sam" - zaznaczył Ćwik.
Zwrócił uwagę, że z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa wzrasta liczba osób z różnymi niepełnosprawnościami. - Ludzie starsi mają symptomy wielochorobowości i dlatego niezbędne jest rozbudowanie usług medycznych i opiekuńczych dla seniorów. Chodzi o to, aby wydłużyć fazy życia Polaków, aby mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia - podkreślił Ćwik.
Czytaj także:
- Darmowe leki dla osób 75+. Skorzystały miliony pacjentów. MZ podaje liczby
- Eksperci: 14-ki pomogą uboższym emerytom, ale nie poprawią systemu emerytalnego, który wymaga uporządkowania
- Trenują pamięć przy czteroosobowym stole. Brydż staje się coraz bardziej popularny?
[ZOBACZ TAKŻE] Bezpłatne leki dla seniorów i młodzieży. Waldemar Kraska zapewnia: do jesieni będziemy gotowi:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA