Polacy najmniej zagrożeni ubóstwem w UE. Na dobre wyniki zwraca uwagę nawet "Gazeta Wyborcza"

2023-06-22, 15:51

Polacy najmniej zagrożeni ubóstwem w UE. Na dobre wyniki zwraca uwagę nawet "Gazeta Wyborcza"
Czechy, Słowenia i Polska krajami UE z najniższym odsetkiem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Foto: Daniel Tadevosyan/Shutterstock

Jak podał Eurostat, w ubiegłym roku Czechy, Słowenia i Polska były krajami UE z najniższym odsetkiem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wynik ten jest tak dobry, że przyznaje to nawet "Gazeta Wyborcza". "Od kilku lat Polska wypada całkiem nieźle" - skomentowano na łamach portalu.

"Możliwość zjedzenia posiłku zawierającego mięso, wymiany zniszczonych mebli na nowe czy dostęp do samochodu na własny użytek. To część ze wskaźników, których Eurostat używa do oceny zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Od kilku lat Polska wypadała w tych kategoriach całkiem nieźle" - napisano na portalu wyborcza.biz.

Jak dodała ekonomistka z z Instytutu Badań Strukturalnych dr Joanna Mazurkiewicz, "w przypadku świadczeń, istotną rolę w ograniczaniu skali ubóstwa w ostatnich latach odegrały zarówno programy wieloletnie np. świadczenie 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i doraźne interwencje rządowe np. tarcze osłonowe, drugi dodatek do emerytur i rent, tzw. czternastka, jednorazowe dodatki kompensujące koszty ogrzewania i energii elektrycznej, zamrożenie cen energii".

Zagrożenie ubóstwem w Polsce spada

W 2022 r. 95,3 mln osób w UE (22 proc. ludności) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Liczba ta pozostała niemal bez zmian w porównaniu z 2021 r. (95,4 mln).

Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym różniło się znacznie w poszczególnych państwach UE. Rumunia (34,4 proc.), Bułgaria (32,2 proc.) i Grecja (26,3 proc.) zgłosiły najwyższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Z kolei Czechy (12 proc.), Słowenia (13 proc.) i Polska (16 proc.) zanotowały najniższy odsetek. Średnia wartość dla UE wynosi 21,6 proc.

Ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w UE było w 2022 r. wyższe w przypadku kobiet niż mężczyzn (22,7 proc. w porównaniu z 20,4 proc.).

Z danych Eurostatu wynika też, że w 2022 r. ponad jedna piąta (22,4 proc.) ludności UE żyjącej w gospodarstwach domowych z dziećmi na utrzymaniu była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Polska poniżej średniej UE

Zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym nie jest ściśle uzależnione od poziomu dochodów gospodarstwa domowego, ponieważ może również odzwierciedlać bezrobocie, niską intensywność pracy, status zawodowy lub szereg innych cech społeczno-ekonomicznych.

Nie jest jednak zaskoczeniem, że status zawodowy był jedną z głównych cech społeczno-ekonomicznych, wpływających na zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W 2022 r., gdy ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w UE wynosiło 11,1 proc. dla osób zatrudnionych i 19,1 proc. dla emerytów, było to prawie dwie trzecie (65,2 proc.) dla osób bezrobotnych i 42,9 proc. dla innych osób nieaktywnych zawodowo.

Czytaj także:

ng/PAP/wyborcza.biz/niezalezna.pl

Polecane

Wróć do strony głównej