Co piąty obywatel Wspólnoty jest zagrożony ubóstwem. Polska znacznie poniżej średniej UE

W 2022 r. ponad jedna piąta ludności UE żyjącej w gospodarstwach domowych z dziećmi na utrzymaniu była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Problem dotyczy aż 95,3 mln osób. Polska w tym zestawieniu znalazła się na samym końcu, zagrożenie ubóstwem w naszym kraju jest znacznie poniżej średniej europejskiej.

2023-06-16, 10:27

Co piąty obywatel Wspólnoty jest zagrożony ubóstwem. Polska znacznie poniżej średniej UE
Najwięcej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odnotowano w Rumunii (34 proc.), Bułgarii (32 proc.), Grecji i Hiszpanii (po 26 proc.).Foto: Pixabay/StockSnap/dom. publiczna

W 2022 r. 95,3 mln osób w UE (22 proc. ludności) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym , tj. żyło w gospodarstwach domowych doświadczających co najmniej jednego z trzech zagrożeń: ubóstwem, poważnymi problemami materialnymi oraz bezrobociem.

Liczba ta pozostała względnie stabilna w porównaniu z 2021 r. (95,4 mln, 22 proc. populacji).

Młode, bezrobotne kobiety

Odsetki osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym różniły się w poszczególnych krajach UE w 2022 r. Najwyższe wartości odnotowano w Rumunii (34 proc.), Bułgarii (32 proc.), Grecji i Hiszpanii (po 26 proc.). Z kolei najniższe udziały odnotowano w Czechach (12 proc.), Słowenii (13 proc.) i Polsce (16 proc.).

Średnio najbardziej narażone na ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w 2022 r. w UE były kobiety, osoby młode w wieku 18–24 lat, o niskim poziomie wykształcenia i osoby bezrobotne.

REKLAMA

Jednocześnie ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego częściej dotyczyło gospodarstwach domowych z dziećmi na utrzymaniu niż osób bezdzietnych.

Wszystkie trzy zagrożenia

Spośród 95,3 mln mieszkańców UE, którzy byli zagrożeni ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w 2022 r.

  • 5,6 mln żyło w gospodarstwach domowych doświadczających jednocześnie wszystkich trzech zagrożeń ubóstwem i wykluczeniem społecznym;
  • 11,3 mln osób zarówno zagrożonych ubóstwem, jak i żyjących w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy (ale nie znajdujących się w głębokiej deprywacji materialnej i społecznej);
  • 8,8 mln było zagrożonych ubóstwem, a jednocześnie dotkliwie pozbawionych środków materialnych i społecznych (ale nie w gospodarstwie domowym o bardzo niskiej intensywności pracy);
  • 2,2 mln żyło w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy i doświadczało poważnej deprywacji materialnej (ale nie było zagrożonych ubóstwem).

PR24.pl, Eurostat, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej