Młodzi Polacy mniej zagrożeni ubóstwem niż ich rówieśnicy z krajów UE. Jednoznaczne dane Eurostatu

2023-04-25, 10:30

Młodzi Polacy mniej zagrożeni ubóstwem niż ich rówieśnicy z krajów UE. Jednoznaczne dane Eurostatu
Młodzi Polacy mniej zagrożeni ubóstwem niż ich rówieśnicy z krajów UE.Foto: Shutterstock/zixia

Z danych opublikowanych na początku kwietnia przez Eurostat wynika, że 6,1 proc. młodych (w przedziale wiekowym 15-29 lat) mieszkańców krajów Unii Europejskiej w 2021 r. było dotkniętych deprywacją materialną i społeczną. To nieznacznie mniej, niż wynosi średnia dla wszystkich obywateli UE (6,3 proc.).

Wskaźnik deprywacji materialnej i społecznej informuje o odsetku osób deklarujących brak możliwości realizacji podstawowych potrzeb i pozyskiwania niezbędnych do życia przedmiotów (m.in. zdolność do pokrywania nieprzewidzianych wydatków, dostęp do internetu czy możliwość utrzymania domu lub mieszkania).

Najtrudniejsza sytuacja jest w Rumunii, w której niemal co czwarty (23,1 proc.) młody człowiek doświadczał deprywacji materialnej i społecznej. W następnej kolejności znalazły się Bułgaria (18,7 proc.) i Grecja (14,2 proc.).

Niski wskaźnik deprywacji w Polsce

"Polska jest w grupie 11 krajów UE, w których poziom deprywacji wśród młodych ludzi kształtował się na poziomie poniżej 3 proc. Podobna sytuacja miała miejsce również w: Luksemburgu, Szwecji, Czechach, Holandii, Chorwacji, Słowenii, Finlandii, Austrii, Estonii oraz na Cyprze.

Mimo relatywnie niskiego wskaźnika deprywacji, niepokoić może poziom zagrożenia ubóstwem obserwowany wśród młodych ludzi w krajach UE. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem informuje o odsetku osób w społeczeństwie dysponujących relatywnie niskimi dochodami w porównaniu do pozostałych rezydentów danego kraju, co oznacza udział dysponujących ekwiwalentnym dochodem (po uwzględnieniu transferów socjalnych) na poziomie poniżej 60 proc. krajowej mediany dochodu ekwiwalentnego do dyspozycji.


Wskaźnik deprywacji materialnej i społecznej w krajach UE w 2021 r. Źródło: PIE Wskaźnik deprywacji materialnej i społecznej w krajach UE w 2021 r. Źródło: PIE

Dochód ekwiwalentny to miara pozwalająca porównywać między sobą sytuację materialną gospodarstw domowych różniących się pod względem struktury demograficznej. W 2021 r., poziom wskaźnika zagrożenia ubóstwem dla osób w wieku 15-29 lat wyniósł średnio w UE 20,1 proc. w porównaniu do 16,8 proc. dla całej populacji. W Polsce wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród młodych ludzi był nieco wyższy (15,8 proc.) niż średnia dla całej populacji kraju (14,8 proc.), jednak pozostawał wyraźnie poniżej średniej unijnej.

Inne miary potwierdzają pozycję Polski

Relatywnie dobrą sytuację Polski pod względem dobrobytu społecznego w porównaniu do innych krajów UE odzwierciedlają również inne miary. PKB per capita mierzone standardem siły nabywczej (wskaźnik uwzględniający różnice w cenach między krajami i pozwalający porównywać je pod względem poziomu rozwoju gospodarczego) wzrosło w Polsce w ostatniej dekadzie z poziomu 67 w 2012 r. do 79 w 2022 r. (uśredniony wskaźnik dla UE=100).

Z drugiej strony, jak szacuje Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu (EAPN Polska), w 2022 r., w związku z pogorszeniem globalnej sytuacji gospodarczej oraz wysoką inflacją, ubóstwo skrajne mogło wzrosnąć w Polsce z 4,2 proc. do 6,5 proc.

Już w listopadzie 2022 r. Komisja Europejska podkreślała, że gwałtowny wzrost cen energii w latach 2021-2022 negatywnie wpłynął na siłę nabywczą europejskich gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach (przy szacunkowym wzroście ich kosztów utrzymania średnio o 12 proc.). Szczegółowe dane na temat poziomu ubóstwa opublikuje w czerwcu GUS" - napisano w notatce PIE.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej