Wręczono nagrody Polonica Progressio. Minister rozwoju: polscy przedsiębiorcy to giganci

Podczas Gali Przedsiębiorcy 2023 w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wręczono nagrody Polonica Progressio. Uhonorowano przedsiębiorców, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji polskiej gospodarki poprzez między innymi zwiększenie produktywności i innowacyjności, rozwój kapitału ludzkiego czy zapewnienie przyjaznego środowiska dla biznesu i społeczeństwa.

2023-06-22, 21:50

Wręczono nagrody Polonica Progressio. Minister rozwoju: polscy przedsiębiorcy to giganci
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii wręczono nagrody Polonica Progressio. Foto: PAP/Paweł Supernak

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ocenił, że to przedsiębiorcy dokonali cudu gospodarczego w Polsce. Jak mówił, dzięki przedsiębiorcom wzrost PKB w naszym kraju przez ostatnie 10 lat wyniósł 44 procent, podczas gdy w tym samym czasie średnia dynamika wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej wyniosła 16 procent.

Nagrody Polonica Progressio. Kto został wyróżniony?

- W zasadzie każdy z tych przedsiębiorców to jest gigant. Żeby prowadzić działalność, trzeba mieć kompetencje miękkie i twarde, współpracowników, logistykę, trzeba mieć talent. W Polsce takich ludzi mamy naprawdę bardzo dużo. Widzą to też wielkie korporacje zagraniczne, chcące korzystać z naszych pracowników, ale też z warunków, jakie stwarzamy tutaj do prowadzenia działalności - powiedział szef resortu.

Liderem zrównoważonego rozwoju została SK Hi-Tech Battery Materials Poland sp. z o.o., która zajmuje się dostawą materiałów dla zielonej mobilności, produkując między innymi separatory do akumulatorów litowo-jonowych.

Za lidera ekspansji zagranicznej uznano firmę Barlinek S.A., która jest największym w Europie producentem deski podłogowej. 90 procent przychodów przedsiębiorstwa pochodzi z eksportu.

REKLAMA

Lider rozwoju zdolności zarządczych, to w tym roku ILS Lions Group Sp. z o.o., specjalizująca się w nowoczesnym zarządzaniu sieciowym oferująca szkolenia dla biznesu.

Przyznano też nagrody specjalne

Liderem adopcji technologii została Hemolens Diagnostics Sp. z o.o., specjalizująca się w rozwijaniu innowacyjnych technologicznych metod diagnostyki choroby niedokrwiennej serca, łącząc innowacyjność z cyfrową transformacją sektora zdrowia.

Liderem innowacji została Bacto-tech Sp. zo o.o., która powstała jako spin-off akademicki i współpracuje z naukowcami z polskich uczelni, angażując 70 procent personelu w prace badawczo-rozwojowe. Implementuje nowe technologie w produkcji i samodzielnie opracowuje założenia technologiczne do używanych reaktorów.

Za lidera współpracy uznano Umicore Poland Sp. z o.o., która angażuje lokalne firmy w sieci globalnych łańcuchów wartości, promując najwyższe standardy handlowe, logistyczne, jakościowe, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

REKLAMA

Przyznano również trzy nagrody specjalne dla przedsiębiorcy wyróżniającego się jako kreator innowacyjnych rozwiązań, społeczno-gospodarczych, przewag konkurencyjnych, który działa na rzecz zacieśniania międzynarodowych więzi gospodarczych, wzmacniania partnerstwa i współpracy. W tym roku trafiły do Soligrano Sp. z o.o., Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. oraz Zakładu Ceramiki Budowlanej Owczary R.E.R. Stępień Sp. j.

Posłuchaj

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ocenił, że to przedsiębiorcy dokonali cudu gospodarczego w Polsce (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej