Polacy najmniej zagrożeni ubóstwem w UE. Na dobre wyniki zwraca uwagę nawet "Gazeta Wyborcza"

Jak podał Eurostat, w ubiegłym roku Czechy, Słowenia i Polska były krajami UE z najniższym odsetkiem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wynik ten jest tak dobry, że przyznaje to nawet "Gazeta Wyborcza". "Od kilku lat Polska wypada całkiem nieźle" - skomentowano na łamach portalu.

2023-06-22, 15:51

Polacy najmniej zagrożeni ubóstwem w UE. Na dobre wyniki zwraca uwagę nawet "Gazeta Wyborcza"
Czechy, Słowenia i Polska krajami UE z najniższym odsetkiem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Foto: Daniel Tadevosyan/Shutterstock

"Możliwość zjedzenia posiłku zawierającego mięso, wymiany zniszczonych mebli na nowe czy dostęp do samochodu na własny użytek. To część ze wskaźników, których Eurostat używa do oceny zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Od kilku lat Polska wypadała w tych kategoriach całkiem nieźle" - napisano na portalu wyborcza.biz.

Jak dodała ekonomistka z z Instytutu Badań Strukturalnych dr Joanna Mazurkiewicz, "w przypadku świadczeń, istotną rolę w ograniczaniu skali ubóstwa w ostatnich latach odegrały zarówno programy wieloletnie np. świadczenie 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i doraźne interwencje rządowe np. tarcze osłonowe, drugi dodatek do emerytur i rent, tzw. czternastka, jednorazowe dodatki kompensujące koszty ogrzewania i energii elektrycznej, zamrożenie cen energii".

Zagrożenie ubóstwem w Polsce spada

W 2022 r. 95,3 mln osób w UE (22 proc. ludności) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Liczba ta pozostała niemal bez zmian w porównaniu z 2021 r. (95,4 mln).

Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym różniło się znacznie w poszczególnych państwach UE. Rumunia (34,4 proc.), Bułgaria (32,2 proc.) i Grecja (26,3 proc.) zgłosiły najwyższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Z kolei Czechy (12 proc.), Słowenia (13 proc.) i Polska (16 proc.) zanotowały najniższy odsetek. Średnia wartość dla UE wynosi 21,6 proc.

REKLAMA

Ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w UE było w 2022 r. wyższe w przypadku kobiet niż mężczyzn (22,7 proc. w porównaniu z 20,4 proc.).

Z danych Eurostatu wynika też, że w 2022 r. ponad jedna piąta (22,4 proc.) ludności UE żyjącej w gospodarstwach domowych z dziećmi na utrzymaniu była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Polska poniżej średniej UE

Zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym nie jest ściśle uzależnione od poziomu dochodów gospodarstwa domowego, ponieważ może również odzwierciedlać bezrobocie, niską intensywność pracy, status zawodowy lub szereg innych cech społeczno-ekonomicznych.

Nie jest jednak zaskoczeniem, że status zawodowy był jedną z głównych cech społeczno-ekonomicznych, wpływających na zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W 2022 r., gdy ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w UE wynosiło 11,1 proc. dla osób zatrudnionych i 19,1 proc. dla emerytów, było to prawie dwie trzecie (65,2 proc.) dla osób bezrobotnych i 42,9 proc. dla innych osób nieaktywnych zawodowo.

REKLAMA

Czytaj także:

ng/PAP/wyborcza.biz/niezalezna.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej