VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady w Sejmie
Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dzidziczak powiedział, że spotkania Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju są doskonałą formą kontaktu z władzami Polski.
2023-06-29, 15:28
W Sejmie rozpoczął się VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Minister Dziedziczak przypomniał, że poprzednie spotkanie odbyło się 5 lat temu.
Zwracał też uwagę, że przez ten czas wiele się zmieniło. W tym kontekście wspomniał o pandemii COVID-19 oraz o kolejnym etapie rosyjskiej agresji na Ukrainę, która trwa od lutego zeszłego roku. Jak mówił, to wydarzenie definiuje naszą działalność i każdego Polaka na świecie. - Żaden polski patriota nie może być obojętny wobec tego wydarzenia - powiedział. Dodał, że Ukraina walczy o "wolność naszą i waszą". Zaznaczył, że naszym obowiązkiem jest mówienie wolnemu światu o prawdziwym obliczu Rosji i Władimira Putina.
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Jan Dziedziczak mówił też o pomocy, jakiej Polacy udzielają Ukrainie. Przypomniał też o solidarności naszych obywateli z uchodźcami zza wschodniej granicy. Zwrócił uwagę, że nie było u nas obozów dla uciekających kobiet i dzieci, ponieważ Polacy przyjęli ich w swoich domach. VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy potrwa do 2 lipca. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Rada Polonii Świata.
Przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz mówił, że tegoroczne spotkanie odbywa się w szczególnej sytuacji geopolitycznej - po pandemii COVID-19 i wywołanym nią kryzysem oraz w czasie agresji Rosji na Ukrainę, represji wobec Polaków na Białorusi. Dodał, że podczas spotkania ważne będą również - jak to określił - tradycyjne wyzwania, jak zachowanie naszej tożsamości. Jak mówił, dziś aktualne jest spostrzeżenie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że nowoczesność potrzebuje tradycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski mówił, że poza granicami naszego kraju żyje około 20 milionów osób będących naszymi rodakami. Dodawał, że znaczna ich część odczuwa bezpośrednią potrzebę kontaktu z Polską - z jej kulturą, historią, językiem, czy tradycją. Podkreślał, jednym z takich kontaktów są zjazdy polonijne. Prezes nawiązał też do obecnej sytuacji naszych rodaków na Białorusi.
Posłuchaj
Honorowy patronat nad zjazdem objął prezydent Andrzej Duda
Pierwszy Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 14-18 lipca 1929 r. w Warszawie. Uczestniczyło w nim 98 delegatów z 18 krajów.
Poprzedni, V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, odbył się w Warszawie w 2018 r. W tym spotkaniu rodaków z całego świata wzięło udział ponad 600 uczestników z 44 krajów, reprezentujących blisko 200 organizacji, którzy obradowali w siedmiu tematycznych forach nad istotnymi dla środowisk polonijnych sprawami.
IAR/PAP/ka
REKLAMA