Stanisław Żaryn ostrzega: Rosja chce pokazać, że NATO jest podzielone

Według wiceministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisława Żaryna podczas szczytu NATO w Wilnie możemy się spodziewać prowokacji czy to z użyciem szlaku migracyjnego, czy z powietrza.

2023-07-10, 11:57

Stanisław Żaryn ostrzega: Rosja chce pokazać, że NATO jest podzielone
Szczyt NATO odbędzie się 11 i 12 lipca. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Rosji zależy, by ten szczyt skompromitować, pokazać, że NATO jest podzielone - powiedział wiceminister koordynator ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, zapytany w Polsat News o zbliżające się spotkanie sojuszu w Wilnie. 

Jego zdaniem widzimy grę na emocjach, próbę przestraszenia świata zachodniego, groźby pod adresem Polski i krajów zaangażowanych w pomoc Ukrainie, także groźby ataku nuklearnego.

Rosja chce zastraszyć Zachód

Nasilenie rosyjskiej propagandy wskazuje, że Rosja kontynuuje te działania, które mają zastraszyć zachód, sprawić, że nie będzie chciał podjąć twardych decyzji podczas szczytu w Wilnie - powiedział Stanisław Żaryn. Dodał, że przed i podczas trwania szczytu NATO w Wilnie możemy się spodziewać prowokacji czy to z użyciem szlaku migracyjnego czy z powietrza.

- Musimy temu przeciwdziałać, pokazać, że jesteśmy zjednoczeni, zdecydowanie skłonni popierać Ukrainę w jej walce przeciwko Rosji - powiedział zastępca koordynatora ds. służb specjalnych.

REKLAMA

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego 

Na zaplanowanym na 11-12 lipca br. szczycie NATO w Wilnie sojusznicy podejmą istotne kroki w celu wzmocnienia odstraszania i obrony, przyjmując trzy nowe plany obrony regionalnej, aby przeciwstawić się dwóm głównym zagrożeniom dla NATO: Rosji i terroryzmowi. Plany będą wspierane przez 300 tys. żołnierzy w wyższej gotowości, w tym znaczną siłę bojową powietrzną i morską. Oczekuje się również, że sojusznicy zatwierdzą plan działań w zakresie produkcji obronnej, aby "zagregować popyt, zwiększyć zdolności i zwiększyć interoperacyjność", a także bardziej ambitne zobowiązanie do inwestowania w obronność, co najmniej 2 proc. PKB rocznie.

W wileńskim szczycie wezmą również udział przywódcy Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej oraz Unii Europejskiej. Będzie to pierwszy szczyt Finlandii jako sojusznika w NATO.

Czytaj więcej:

Przed szczytem NATO. Wiceszef MSZ: oczekujemy wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej

PAP/IAR/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej