Ważne święto w Kościele. Dziś Matki Bożej Szkaplerznej
Kościół obchodzi w niedzielę święto Matki Bożej z góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. To święto patronalne zakonów karmelitańskich oraz wszystkich, którzy noszą szkaplerz.
2023-07-16, 05:40
Ruch szkaplerzny zaczął się rozwijać po objawieniach Maryi, które otrzymał w XIII wieku generał Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, święty Szymon Stock.
"Przyjęcie szkaplerza to całkowite zawierzenie się Matce Bożej"
Przeor klasztoru pod wezwaniem świętego Józefa w Warszawie, ojciec Michał Żelechowski, przypomniał, że przyjęcie szkaplerza oraz całkowite zawierzenie Matce Bożej niesie ze sobą obietnice jej szczególnej opieki.
- Jest to szczególny znak powierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi, przez które chcemy zaprosić Matkę Bożą, ale też poprosić ją o łaskę naśladowania jej życia i cnót. To także wyraz więzi i wejścia w głęboką relację z Matką Bożą - wyjaśniał karmelita bosy. Ojciec Michał Żelechowski zaprasza wszystkich noszących szkaplerz karmelitański oraz wszystkich, którzy chcieliby też znak szkaplerza przyjąć, do świątyń karmelitańskich w Warszawie: do kaplicy pod wezwaniem świętego Józefa przy ulicy Racławickiej, do kościoła Najświętszej Trójcy na warszawskim Solcu oraz do kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych przy ulicy Wolskiej. Szkaplerz będzie można przyjąć po każdej Mszy świętej.
Co daje szkaplerz?
Z kolei karmelita bosy, ojciec Kamil Strójwąs, przypomniał, że szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach, niebezpieczeństwach oraz szczęśliwą śmierć i zachowanie od potępienia wiecznego. Maryja obiecuje, że każdy, kto będzie nosił szkaplerz święty, będzie zbawiony w pierwszą sobotę po śmierci z czyśćca.
REKLAMA
- Nasze życie ma na celu zbawienie, czyli wejście do Nieba. Chodzi o to, żebyśmy cenili sobie Bożą Łaskę, żebyśmy uświadomili sobie, co znaczy Niebo, piekło, czyściec i Sąd Ostateczny, o którym ostatnio bardzo mało się mówi - dodał ojciec Kamil Strójwąs.
Historia szkaplerza
Historia szkaplerza sięga połowy XIII wieku, kiedy to ówczesny generał karmelitów, ojciec Szymon Stock, prosił Matkę Bożą o pomoc w uratowaniu zakonu przed kasatą. Jak podaje tradycja karmelitańska, w odpowiedzi Maryja ukazała mu się w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku w otoczeniu aniołów. W ręku trzymała płócienną szatę, którą ofiarowała karmelicie jako znak schronienia pod jej macierzyńską opieką. - To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów: kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego - miała powiedzieć Matka Boża, wskazując na szatę, nazwaną potem szkaplerzem.
Szkaplerz nosili liczni władcy europejscy oraz niemal wszyscy królowie polscy od świętej Jadwigi i Władysława Jagiełły poczynając, a także liczni święci, również spoza Karmelu, między innymi święty Jan Bosko, święty Maksymilian Maria Kolbe i święty Wincenty a Paulo.
Matka Boża, kończąc swoje objawienia w Lourdes i Fatimie, ukazała się w szkaplerzu, wyrażając przy tym wolę, by wszyscy go nosili. Na wzór szkaplerza karmelitańskiego powstały także inne, ale ten pozostał najważniejszy i najbardziej powszechny. W wieku 10 lat przyjął szkaplerz karmelitański także święty Jan Paweł II. Nosił go do śmierci.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA