Premier Morawiecki: chronimy rolnictwo i dlatego nie otworzymy granicy na produkty rolne z Ukrainy
- Polska nie otworzy 15 września br. granicy z Ukrainą na produkty zbożowe - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas umożliwiamy tranzyt ukraińskiego zboża.
2023-07-19, 14:16
- Razem troszczymy się o los rolnictwa w naszym kraju. Konsekwencje skutków wojny nie mogą wpływać negatywnie na polski sektor rolny. Wszystko co jest złe musi być w tej kwestii obronione. Kiedy zaczęła nam zagrażać duża napływająca ilość zboża z Ukrainy, nałożyliśmy embargo, aby nasz rynek na tym nie ucierpiał - mówił w Warszawie premier na spotkaniu dot. sytuacji na rynkach rolnych wynikającej z agresji Rosji na Ukrainę i uczciwych warunków konkurencji dla rolników z państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących.
Mateusz Morawiecki przyznał, że "za dwa miesiące UE chce, aby znowu otworzyć granice i chce zgodę na wjazd zboża z Ukrainy na teren Polski i UE. Nie zgadzamy się na to, nie otworzymy granic i nie pozwolimy zdestabilizować naszej gospodarki. Jesteśmy zobowiązani do ochrony polskich interesów i naszego rolnictwa".
- Będziemy twardzi, będziemy zdecydowani, będziemy bronili polskiego rolnika. To pierwsza rzecz. Druga, jeżeli pojawią się kolejne sygnały destabilizacji na innych rynkach rolnych, na rynkach innych artykułów rolnych, zrobimy to samo. Zrobimy to samo, bo rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany do ochrony polskiego rolnictwa - dodał.
Polska realizuje tranzyt zboża z Ukrainy
Premier wskazał, że Polska realizuje tranzyt zboża z Ukrainy. - Polacy na tranzycie zarabiają, nie grozi on destabilizacją rynku wewnętrznego, dlatego ten eksport ułatwiamy i tranzyt umożliwiamy - zapewnił szef rządu.
REKLAMA
Posłuchaj
Podkreślił, że wojna na Ukrainie wywołuje coraz poważniejsze skutki, reperkusje, na polskim rynku rolnym w szczególności. Dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął podstawową zasadę polegającą na tym, że konsekwencje skutków wojny na Ukrainie nie mogą wpływać negatywnie na Polaków, a w szczególności nie mogą mieć charakteru niszczącego, destrukcyjnego dla polskiego rolnictwa.
- Wszystko to, co jest dla polskiego rolnictwa złe, musi być albo zablokowane, zmienione, albo zrekompensowane. Takie jest stanowisko rządu Rzeczypospolitej Polskiej - mówi premier Mateusz Morawiecki.
"Podpisaliśmy stanowisko ws. przedłużenia do końca br. zakazu wwozu czterech zbóż z Ukrainy"
- Na spotkaniu przygotowaliśmy i podpisaliśmy wspólne stanowisko - pięciu krajów przyfrontowych - dotyczące przede wszystkim przedłużenia zakazu wwozu do naszych krajów czterech zbóż po 15 września. Ale również w porozumieniu jest nasza wspólna deklaracja, że jesteśmy bardzo mocno otwarci na tranzyt - powiedział szef resortu rolnictwa Robert Telus podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa krajów przyfrontowych: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.
Minister Telus wskazał, że na spotkanie byli również zaproszeni ministrowie Ukrainy i Mołdawii. - Ministrowie nie przybyli z przyczyn obiektywnych, mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłości - wskazał.
- Chcemy pomóc Ukrainie w tranzycie - zadeklarował Telus. - Wiemy, że ta wojna jest wojną, którą musimy wygrać - podkreślił. Dodał, że wygramy ją wtedy, "gdy będziemy wprowadzać rozwiązania, które nam w tym pomogą".
REKLAMA
Posłuchaj
5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze KE, które wprowadziło środki zapobiegawcze dotyczące przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Do 15 września 2023 r. przedłużony został unijny zakaz importu tych produktów rolnych do Polski. Nadal dozwolony jest ich tranzyt przez terytorium RP.
- "Cena nie będzie taka jak w zeszłym roku". Wiceminister rolnictwa o skupie malin
- Więcej innowacyjnych technologii w polskim rolnictwie. Minister zapowiada powstanie specjalnej spółki
- Pomoc w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Wnioski można składać jeszcze przez kilka dni
dn/IAR/PAP
REKLAMA