Możliwy sojusz PO z Konfederacją. Rzecznik rządu: Tusk i Braun dogadaliby się ws. relacji z Rosją
- Trzeba wyciągać wnioski z poprzednich koalicji, my walczymy o samodzielną większość - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia. Ocenił też, że Donald Tusk jako liberał ma poglądy zbieżne z Konfederacją, a w kwestii relacji z Rosją Tusk i Grzegorz Braun dogadaliby się.
2023-07-25, 11:50
Podczas niedzielnego pikniku w Stawiskach (woj. podlaskie) wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, aby nie wierzyć, że PiS będzie rządził z Konfederacją. Skrytykował pomysł Konfederacji wprowadzenia bonu na leczenie i ocenił, że "to pomysły dzieciaków".
"Koalicja chaosu"
O możliwą koalicję PiS z Konfederacją był pytany we wtorek rzecznik rządu w kontekście dawnej koalicji PiS z Samoobroną, która - jak zwróciła uwagę prowadząca rozmowę - nie skończyła się dobrze. Piotr Müller przyznał, że "trzeba wyciągać wnioski z poprzednich koalicji".
- My walczymy o samodzielną większość i chcemy przekonać Polaków, że warto powierzyć nam bezpieczeństwo gospodarcze i to szerzej rozumiane, sprawdzonemu rządowi, a nie jakiejś "koalicji chaosu", bo jak będzie wyglądała koalicja Donalda Tuska? Lewica, Platforma Obywatelska, Szymon Hołownia, PSL, Konfederacja. Jak oni się dogadają? - mówił.
W rozmowie podkreślono, że od koalicji z Konfederacją odcinają się politycy Platformy Obywatelskiej, ale analitycy zwracają uwagę, że PO jest bliżej do Konfederacji niż PiS-owi, czego przykładem mają być sejmowe głosowania i wypowiedzi kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który w kampanii wyborczej 2020 r. przed II turą mówił, że tak jak kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak jest liberałem.
REKLAMA
Polityka resetu z Rosją
- Gdyby spojrzeć na korzenie polityczne szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, to on pochodzi z partii klasycznie liberalnej, w związku z tym ma poglądy bardzo zbieżne z Konfederacją, jeżeli chodzi o ten obszar - mówił Müller i podawał przykład polityki zagranicznej.
- Donald Tusk był autorem polityki resetu z Rosją, Konfederacja też bardzo takiego resetu by chciała tzn. przywrócenia normalnych stosunków z Rosją - dodał. - Myślę, że Grzegorz Braun i Donald Tusk w sprawie relacji z Rosją by się dogadali - ocenił.
Müller przyznał, że jego teza jest mocna, ale - jak dodał - "Donald Tusk rzeczywiście prowadził politykę resetu z Rosją". - Oczywiście inaczej o niej opowiadał, miał nieco bardziej ładne słowa niż Grzegorz Braun, który wprost mówi o przyjaźniach z Rosją, natomiast Donald Tusk po prostu to robił - stwierdził.
Zbliżenie Konfederacji i PO
REKLAMA
Jak przypominaliśmy wcześniej, Konfederacja i Koalicja Obywatelska opowiadały się przeciwko powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce, podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys., fuzji Orlenu i Lotosu, zmianom w kodeksie wyborczym zwiększającym transparentność głosowania.
Przykładów wspólnego głosowania z KO jest zresztą o wiele więcej. Z zestawienia przygotowanego przez profil Sejm Watch wynika, że w 2021 roku Konfederacja w ponad połowie przypadków podnosiła ręce wspólnie z KO. Tzw. wskaźnik zgodności wyniósł 52 proc.
W 2020 roku Konfederacja i KO jednogłośnie opowiadały się i głosowały m.in. za odwołaniem ministrów: Mariusza Kamińskiego, Łukasza Szumowskiego, Zbigniewa Ziobry, Jacka Sasina. Były też za odwołaniem rządu Mateusza Morawieckiego.
Konfederacja na razie nie mówi wprost o wspólnym starcie z KO i ewentualnej koalicji po wyborach parlamentarnych, jednak wysyła sygnały, które mogą świadczyć, że taka opcja jest poważnie rozważana. Dla Konfederacji, tak jak i dla KO, głównym elementem programu wyborczego jest bowiem odsunięcie PiS od władzy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Syn prezesa NIK kandydatem Konfederacji do Sejmu. Bocheński: chcą przykuć uwagę, bo nie mają za dużo programu
- Główny hejter totalnej opozycji "Pablo Morales". Jego ślady w sieci prowadzą do NIK
- Skandaliczne praktyki kontrolerów NIK. Portal tvp.info ujawnił pismo Mariusza Kamińskiego
pg,pap,iar,PolskieRadio24.pl
REKLAMA