Sejm: rodzina Ulmów wśród patronów roku 2024

2023-07-28, 21:40

Sejm: rodzina Ulmów wśród patronów roku 2024
Rodzina Ulmów będzie jednym z patronów roku 2024. Foto: foto:https://rzeszow.ipn.gov.pl/

Rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom, znajdzie się wśród patronów roku 2024. Zdecydował o tym jednogłośnie Sejm, który w ten sposób chce upamiętnić 80. rocznicę zbrodni w Markowej na Podkarpaciu.

Pod koniec 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie wychowujący sześcioro małych dzieci, zdecydowali się przyjąć pod swój dach ośmioro Żydów z rodzin Grünfeldów, Goldmanów i Didnerów. Wszyscy - w sumie 16 osób, w tym będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria Ulma - zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez niemieckich żandarmów dowodzonych przez Eilerta Diekena.

Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego. Ulmowie ukrywali Żydów przez około 15 miesięcy - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Gołojuch. - Wizyta w niemieckim muzeum osób ratujących Żydów, gdzie co prawda jest przypomniana Irena Sendlerowa czy Zofia Kossak-Szczucka, ale gdzie nie ma ani rotmistrza Witolda Pileckiego, ani rodziny Ulmów, pokazuje, że mamy obowiązek, aby takie postawy i takie rodziny przypominać - dodał inny z posłów PiS Piotr Babinetz, szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Kierowali się miłością do drugiego człowieka

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak podkreślała, że rodzina Ulmów w okrutnych czasach kierowała się miłością do drugiego człowieka. - Ich świadectwo to dowód na to, że człowieczeństwo nie upadło. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, kiedy koszmar wojny wrócił do Europy, a do głosu dochodzi nienawiść - mówiła Paulina Matysiak.

Poseł klubu Koalicji Polskiej Jarosław Rzepa zaznaczył, że historia rodziny Ulmów to przesłanie miłości do ludzi, bohaterstwa w obliczu zagrożenia oraz heroicznej walki o życie. - Kolejny raz upamiętniamy ofiary bestialstwa i okrucieństwa tych, którzy mordowali miliony niewinnych ludzi. Niech przykład człowieczeństwa i tragedii wobec zaplanowanej na 10 września beatyfikacji rodziny Ulmów będzie dla nas wszystkich żywym świadectwem umiłowania najważniejszych wartości, jakimi są życie, braterstwo i chęć niesienia bezinteresownej pomocy bliźniemu w obliczu wojny - powiedział Jarosław Rzepa.

W wieczornym bloku głosowań Sejm poparł również projekty uchwał ustanawiające rok 2024 rokiem Marka Hłaski, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Zygmunta Miłkowskiego oraz Polskich Olimpijczyków.

Czytaj także:

IAR/łs

Polecane

Wróć do strony głównej