Święto Wojska Polskiego. Rajd motocyklowy upamiętni oficerów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej
Po raz czwarty Sztab Generalny Wojska Polskiego organizuje rajd motocyklowy.
2023-08-11, 11:49
Inicjatywa ma upamiętniać oficerów polskiej armii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W tym roku uczestnicy rajdu wspominają generała Bronisława Kwiatkowskiego, który w chwili katastrofy był dowódcą operacyjnym.
- Rajd symbolicznie wystartował z placu przy Sztabie Generalnym - mówi generał Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego. Oficer podkreślił, że inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach. Zaznaczył, że co roku zgłaszają się nowe osoby do rajdu. W tegorocznym bierze udział 80 motocyklistów na 60 motorach. Do pokonania mają około 2,5 tysiąca kilometrów.
Żołnierze uczestniczący w rajdzie odwiedzą m. in. Ossów, Bydgoszcz, Wrocław i Żagań. To tu generał Bronisław Kwiatkowski rozpoczynał swoją zawodową karierę, jako żołnierz wojska polskiego. Rajd zawita też do rodzinnej miejscowości oficera, do Mazur w Bieszczadach.
Posłuchaj
Rajd motocyklowy elementem obchodów święta wojska (IAR) 0:15
Dodaj do playlisty
Defilada wojskowa
Do 15 sierpnia wojsko w dziesiątkach miejsc w całym kraju będzie organizowało pikniki, w których wezmą udział wojskowi ze sprzętem oraz przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji.
REKLAMA
Najważniejszym elementem obchodów będzie wielka defilada wojskowa: ulicami Warszawy przejedzie dwieście jednostek sprzętu wojskowego i przemaszeruje około dwóch tysięcy żołnierzy, a nad widzami przeleci niemal 100 samolotów i śmigłowców. - Ta defilada będzie inna niż poprzednie. Będzie można z bliska zobaczyć sprzęt, który już jest na wyposażeniu wojska - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W niedzielę o 13:00 otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji zaplanowano przemarsz oddziałów rekonstrukcyjnych w polskich zbrojach i mundurach z okresu od X do XX wieku. Oddziały przejdą przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na plac Gwardii Pieszej Koronnej. Zbudowane zostaną też obozowiska wojskowe z różnych epok, przy których odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych, a Muzeum za darmo udostępni wystawę "1000 lat chwały Oręża Polskiego".
ZOBACZ: PREZENTACJA SPRZĘTU WOJSKOWEGO PRZED DEFILADĄ 15 SIERPNIA:
dn/IAR
REKLAMA