"Celem jest ochrona Polaków". Premier Morawiecki o sprzeciwie wobec paktu migracyjnego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nielegalne przekraczanie granic przez imigrantów to naruszanie bezpieczeństwa wszystkich Polaków. Szef rządu podkreślił, że sprzeciw wobec paktu migracyjnego ma na celu ochronę Polaków.

2023-08-24, 15:18

"Celem jest ochrona Polaków". Premier Morawiecki o sprzeciwie wobec paktu migracyjnego
Mateusz Morawiecki: nielegalne przekraczanie granic przez imigrantów to naruszanie bezpieczeństwa wszystkich Polaków. Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

- Nasz sprzeciw przeciwko temu pseudomigracyjnemu paktowi, który narzuca na kraje członkowskie siłą przyjęcie migrantów, ma dwojakie znaczenie - podkreślił premier.

Dodał, że rząd broni suwerennego prawa do obrony granic przed nielegalną imigracją. - Chodzi też o sprzeciwianie się przyjmowaniu imigrantów w imieniu bezpieczeństwa - podsumował prezes rady ministrów.

Nielegalne migracja to jeden z czterech tematów referendum zaplanowanego na 15 października. Pytanie dotyczące tej kwestii brzmi: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

Zobacz również na TVP Info: Funkcjonariusz Straży Granicznej: Dzięki zaporze czujemy się bezpieczni

REKLAMA

Przekroczenia granicy

Według statystyk SG, od początku roku cudzoziemcy 19,5 tys. razy próbowali przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu do tej pory - ok. 2,3 tys.

Posłuchaj

Premier o nielegalnej imigracji (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy z Białorusią pojawili się cudzoziemcy pochodzący z blisko 50 różnych państw.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne. Monitoring granicy wpływa też na liczbę odnotowywanych prób. Pozwala zidentyfikować każdy taki incydent i dokładnie określić, ilu cudzoziemców podeszło pod granicę.

Zobacz również na i.pl: Straż Graniczna: Niemcy chcą odesłać do Polski niemal 3,4 tys. cudzoziemców

REKLAMA

Czytaj więcej:

IAR,PAP,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej