"To była wyprzedaż majątku narodowego". Horała przypomniał upadłość stoczni w Gdyni w czasach PO

Za czasów Platformy Obywatelskiej było bardzo blisko likwidacji Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. - Tamte rządy to była wyprzedaż majątku narodowego - podkreślił.

2023-08-29, 12:10

"To była wyprzedaż majątku narodowego". Horała przypomniał upadłość stoczni w Gdyni w czasach PO
Marcin Horała przypomniał, że w czasach rządów PO-PSL Stocznia Marynarki Wojennej była postawiona w stan likwidacji. Foto: Shutterstock / PAP/Marcin Gadomski

- Stocznia znajdowała się w stanie upadłości likwidacyjnej. Syndyk wystawił ją na sprzedaż i pewnie, gdyby wtedy, kiedy to się działo, rządziła jeszcze Platforma Obywatelska - a działo się tuż po zakończeniu jej rządów - to tu, gdzie stoimy byłoby osiedle deweloperskie - powiedział Marcin Horała. 

- Tamte rządy to była wyprzedaż majątku narodowego. Te rządy to jest dbałość o majątek narodowy. O to żeby on funkcjonował, żeby dawał miejsca pracy - powiedział Marcin Horała.

Czytaj także w TVP.Info: „Polityka obronna” Platformy Obywatelskiej. Ekspert: Złamano konstytucję

Z upadłości do realizacji kontraktów

W 2017 roku Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła od syndyka majątek Stoczni Wojennej w upadłości likwidacyjnej. Po pięciu latach, w 2022 roku, spółka zanotowała dodatni wynik finansowy i wygenerowała zysk na poziomie 21 milionów złotych netto - mówił na początku sierpnia w Polskim Radiu Gdańsk prezes stoczni Paweł Lulewicz.

REKLAMA

Jak dodał, obecnie spółka potrzebuje specjalistów od budowy okrętów. - Potrzebujemy wysokiej klasy specjalstów. Mamy takich w naszej stoczni, oni są zatrudnieni w innych spółkach, z którymi współpracujemy, także w innych stoczniach. Dzisiaj, w ramach naszej strategii, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy odejść od polityki wyciągania ludzi z konkurencji na rzecz silnej kooperacji i długoterminowej współpracy. Taką strategię realizujemy - podkreślił Paweł Lulewicz.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Byle nie drażnić Putina. Wysocki: Niemcy sami wypisują się z jednego z głównych założeń NATO

W zatrudniającej około 600 pracowników stoczni jednym z głównych zadań jest obecnie realizacja programu Miecznik, czyli budowa trzech fregat dla Marynarki Wojennej. W połowie miesiąca odbyło się uroczyste cięcie blach dla pierwszej jednostki, czyli inauguracja inwestycji.

Pytanie o majątek narodowy

Majątku narodowego będzie dotyczyło jedno z pytań październikowego referendum. Zjednoczona Prawica chce, by Polacy odpowiedzieli, czy popierają "wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"

REKLAMA

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Radosław Fogiel gościem Polskiego Radia

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej