Ustawa kompetencyjna. Sejm odrzucił weto Senatu

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy kompetencyjnej. Określa ona współpracę polskich władz - prezydenta, rządu i parlamentu - w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej w 2025 roku. Za odrzuceniem decyzji Senatu było 234 posłów, przeciw 207, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

2023-08-30, 21:36

Ustawa kompetencyjna. Sejm odrzucił weto Senatu
Nowelizacja ustala zasady współpracy prezydenta, rządu i parlamentu w zakresie wyłaniania kandydatów na niektóre stanowiska w Unii Europejskiej. Foto: PAP/Rafał Guz

Nowelizację ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz ustawy o Komitecie do Spraw Europejskich przygotował prezydent Andrzej Duda.

Zasady współpracy

Dokument określa między innymi zasady współpracy prezydenta, rządu i parlamentu w zakresie wyłaniania kandydatów na niektóre stanowiska w Unii Europejskiej. Chodzi na przykład o kandydata na unijnego komisarza, członka Trybunału Obrachunkowego, sędziego oraz rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także w niezależna.pl: Ostatnie posiedzenie Sejmu IX kadencji. Były oklaski i podziękowania. "No i to jest pożegnanie" [WIDEO]

Nowelizacja nakłada też na rząd obowiązek niezwłocznego przekazywania prezydentowi projektu stanowiska Polski na posiedzenia Rady Europejskiej lub międzynarodowe z udziałem Unii Europejskiej. Prezydent będzie mógł również przedstawić rządowi swoje stanowisko w sprawie tych dokumentów. Rząd został zobowiązany do ustalania w porozumieniu z prezydentem priorytetów sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady.

REKLAMA

Czytaj również: 

Paweł Kukiz przypomniał o referendum Tuska:

IAR/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej