more_horiz
Wiadomości

"To kluczowe dla bezpieczeństwa Polski". Szef MAP chwali decyzję WSA ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 13:53
Decyzja WSA w Warszawie w sprawie kopalni Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - ocenił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W czwartek warszawski sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej dla tej kopalni.
Decyzja w sprawie KWB Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - ocenił Jacek Sasin
Decyzja w sprawie KWB Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - ocenił Jacek SasinFoto: Foto: PrzemoN / Shutterstock.com/ Twitter/@SasinJacek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała koncesję na wydobycie do 2044 roku. Chodzi o kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów. Zagraniczne podmioty zarzucają kopalni niekorzystne oddziaływanie na środowisko. 

"Funkcjonowanie kopalni nie jest zagrożone i do 2044 r. obowiązuje koncesja na wydobycie. To kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski" - ocenił decyzję WSA minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Decyzja w sprawie kopalni

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.

Czytaj także w TVP.Info: Co dalej z Turowem? Jest decyzja sądu

Jak uzasadniła tę decyzję w czwartek sędzia Agnieszka Wójcik, zgodnie z przepisami sąd administracyjny był zobowiązany do zawieszenia postępowania sądowego z urzędu.

Sąd musiał zawiesić postępowanie

Jak wyjaśnił PAP mec. Bartosz Rogala, pełnomocnik Greenpeace, jeszcze przed zaskarżeniem przez ekologów decyzji środowiskowej, inwestor złożył do GDOŚ wniosek o zmianę tej decyzji. W ostatnim czasie PGE GiEK wycofał ten wniosek, w konsekwencji tego GDOŚ wydał decyzję o umorzeniu postepowania administracyjnego w tej sprawie.

Sędzia Wójcik pokreśliła w czwartek, że do czasu uprawomocnienia się tego postanowienia o umorzeniu, sąd administracyjny musiał zawiesić postępowanie sądowe ws. skarg organizacji ekologicznych.

Zaskarżona decyzja środowiskowa

Skargi ekologów rozpatrywane przez WSA dotyczą decyzji środowiskowej GDOŚ z 30 września 2022 r o "Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zarzuty tych organizacji odnoszą się m.in. raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą wydania decyzji przez GDOŚ.

Zaskarżona do sądu decyzja GDOŚ częściowo uchyla, a częściowo utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję środowiskową w tej sprawie wydaną przez RDOŚ. W lutym 2023 r. opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 r., minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 r. - do 2044 r.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także