Zmiany w edukacji. W szkolnictwie zawodowym pojawiły się nowe zawody

Od nowego roku szkolnego szkoły branżowe i technika mogą kształcić w 9 nowych zawodach. Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek mówiła, że resort poszerza listę zawodów, w których można się kształcić, bo taką potrzebę zgłaszają pracodawcy.

2023-09-03, 05:45

Zmiany w edukacji. W szkolnictwie zawodowym pojawiły się nowe zawody
Od nowego roku szkolnego szkoły branżowe i technika mogą kształcić w 9 nowych zawodach. Foto: Shutterstock/Drazen Zigic

Wiceminister dodała, że nowe zawody to odzwierciedlenie potrzeb rynku pracy. - Myślę, że są nawet ciekawe tutaj te zawody - technik aranżacji wnętrz, technik animacji filmowej, administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, animator rynku książki, technik przemysłu drzewnego, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń w gospodarce z odpadami, pracownik pomocniczy w tejże gospodarce - mówiła wiceminister.

Początek roku szkolnego w poniedziałek 4 września.

Informatyzacja szkół

Szef MEiN na wspólnej konferencji prasowej z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim wskazywał, że rząd inwestuje w informatyzację polskich szkół "ogromnie wiele środków".

Poinformował, że sam sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości trafił do wszystkich szkół podstawowych, włącznie z niepublicznymi. Jak podał minister, koszt tych działań to około 1,2 mld zł.

REKLAMA

Przemysław Czarnek dodał, że w ramach dwukrotnie organizowanej akcji "Nauka zdalna" i "Nauka zdalna plus" wnioski wszystkich samorządów o sfinansowanie sprzętu komputerowego zostały zrealizowane przez resort w 100 proc. - Na to przeznaczyliśmy kolejne kilkaset milionów złotych - powiedział minister.

Czytaj także w tvp.info: Czarnek o listach wyborczych PiS: Będą najsilniejsze w historii

Zaznaczył, że w te działania wpisuje się też akcja "Laptop dla każdego czwartoklasisty" i "Laptop dla nauczyciela". - To są środki finansowe na sprzęt informatyczny dla uczniów i dla nauczycieli, niespotykane dotąd w historii - podkreślił szef MEiN.

Dodał, że wzmocni to m.in. kompetencje matematyczne polskich uczniów. Przypomniał ponadto, że obecnie wszystkie szkoły są podłączone do szybkiego internetu. - Kontynuujemy proces cyfryzacji i informatyzacji polskich szkół - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek mówiła, że resort poszerza listę zawodów, w których można się kształcić, bo taką potrzebę zgłaszają pracodawcy (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej