Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję

W całym kraju i poza jego granicami, odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie - dwunasta odsłona akcji promującej czytelnictwo i przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą jest "Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.

2023-09-09, 05:40

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję
Dziś inauguracja 12. edycji Narodowego Czytania. Foto: Tomasz Walerzak / KPRP / prezydent.pl

"Nad Niemnem" powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Żadna inna powieść pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie zainauguruje para prezydencka

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje o godz. 11.00 w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad 20 aktorów, między innymi Jerzy Zelnik, Wiesław Komasa, Izabela Bukowska, Aleksandra Radwan i Krzysztof Szczepaniak. Wydarzenie wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Zapraszając Polaków do wspólnej lektury, prezydent Andrzej Duda napisał w okolicznościowym liście: "Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek »przy polskim stole«. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu".

Andrzej Duda podkreślił, że chciałby też, aby w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu tegoroczna lektura umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

REKLAMA

Posłuchaj

Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Narodowe Czytanie już po raz 12

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, polskie nowele, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i - w ubiegłym roku - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie.

Posłuchaj

W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Andrzej Duda i Agata Konrhauser-Duda zaprezentowali fragment powieści (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

Narodowe Czytanie w muzeum z epoki

Słowa Elizy Orzeszkowej zabrzmią we wnętrzach pamiętających czasy powstania "Nad Niemnem". Muzeum Gazowni Warszawskiej włącza się w tegoroczne Narodowe Czytanie.

Dyrektor Muzeum Gazowni Warszawskiej Piotr Gnidiuk powiedział IAR, że o 11.00 w historycznych wnętrzach wersy "Nad Niemnem" będą czytać między innymi znani aktorzy filmowi i teatralni, uczniowie warszawskich szkół, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i prawnuczka powstańca warszawskiego Bolesława Haft-Szatyńskiego ps. Olgierd.

REKLAMA

Dyrektor podkreślił, że w Muzeum są historyczne przedmioty, które znajdują się w tym miejscu od czasów Orzeszkowej. Najstarszy eksponat muzeum jest z 1893 roku, a jako jedyna taka placówka w Europie posiada mokry licznik gazowy, który został zainstalowany w tym miejscu w 1899 roku.

Budowa Gazowni Warszawskiej zakończyła się w 1888 roku. W tym samym czasie publikowano w prasie w odcinkach "Nad Niemnem". W tym samym roku do rąk czytelników trafiła książkowa wersja powieści.

Posłuchaj

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Pierwszą odsłonę w Warszawie rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski, a pierwszą księgę odczytał Andrzej Seweryn (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

W Krakowie pierwsze Narodowe Czytanie rozpoczęli Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczna lektura - "Nad Niemnem"

Akcja powieści "Nad Niemnem" toczy się w 1886 roku i opisuje konflikt między zaściankiem Bohatyrowiczów a dworem w Korczynie. Obie rodziny łączy wspólna przeszłość i walka zbrojna w obronie Polski podczas Powstania Styczniowego, jednak reprezentują różne statusy społeczne i ekonomiczne. Na tle tego sporu pojawia się miłość Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, i Jana Bohatyrowicza.

Powieść Elizy Orzeszowej została dwukrotnie zekranizowana - po raz pierwszy tuż przed wojną i film nie doczekał premiery kinowej wyznaczonej na 5 września 1939 roku. W czasie wojny zaginął i nigdy nie go nie odnaleziono, choć pojawiły się informacje, że został zakopany w piwnicy jednego z budynków na Żoliborzu. Po raz drugi dzieło przeniesiono na ekran w 1986 roku, premiera odbyła się w styczniu 1987. Rok później film podzielono na odcinki i zrealizowano na jego podstawie serial.

REKLAMA

Eliza Orzeszkowa była pisarką i publicystką epoki pozytywizmu. Inne jej powieści to "Cham" i "Dziurdziowie". Jest też autorką wielu mniejszych utworów literackich, utworów dramatycznych, a także artykułów o tematyce literackiej i społecznej. Dwukrotnie, w roku 1904 i 1909, przedstawiano jej kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla.

Czytaj również:

Posłuchaj

Akcja cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku odbywała się w ponad pięciu tysiącach miejsc - mówiła Agata Konrhauser-Duda (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej