Setki HIMARS-ów dla polskiej armii. Szef MON: to będzie jeden z najważniejszych komponentów Wojska Polskiego
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na pozyskanie 486 wyrzutni rakietowych HIMARS. - W ciągu dwóch lat Wojsko Polskie będzie dysponowało najsilniejszą armią lądową, a jednym z najważniejszych jej komponentów będzie artyleria rakietowa - oświadczył szef MON.
2023-09-11, 12:20
W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu kierownictwo Agencji Uzbrojenia podpisało z rządem Stanów Zjednoczonych umowę ramową na dostawy wyrzutni artyleryjskich dalekiego zasięgu HIMARS.
"Odtwarzamy artylerię rakietową w Wojsku Polskim"
- Razem z zamówionymi w 2019 roku osiemnastoma wyrzutniami, a więc jednym dywizjonem, Wojsko Polskie będzie dysponowała 500 wyrzutniami HIMARS w 28 dywizjonach - powiedział Mariusz Błaszczak.
- Rozpoczęcie dostaw planujemy pod koniec 2025 r. 2026 r. został wskazany jako "rok bezpieczny". Wyzwaniem przystosowanie systemów, integracja wyrzutni z polskimi systemami, ale po rozmowach z polskim przemysłem zbrojeniowym mogę zapewnić, że w ciągu dwóch lat przeprowadzimy tę integrację - dodał minister.
500 HIMARS-ów, by "odstraszyć agresora"
- Odtwarzamy artylerię rakietową w Wojsku Polskim. Po 18 latach odtworzyliśmy brygadę artylerii rakietowej. Zapewniam, że będziemy konsekwentni, że będziemy skutecznie wzmacniać wojsko - stwierdził.
REKLAMA
Jak dodał, "opozycja mówi, że 500 wyrzutni to za dużo". - Nie - to nie jest za dużo, to jest właśnie tyle, ile trzeba wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego, żeby realnie odstraszyć agresora - stwierdził szef MON.
Posłuchaj
Umowa z amerykańskim rządem
Na wyposażenie polskiej armii trafi docelowo 500 wyrzutni HIMARS. Polski resort obrony pozyska je w ramach realizacji programu Homar. Chodzi o kupno uzbrojenia rakietowego, które pozwoli w przyszłości skompletować 27 dywizjonów rakietowych.
Kontrakt ma obejmować dostawy wyrzutni dalekiego zasięgu, pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz pakiet pocisków zarówno o zasięgu do 70 kilometrów, jak i tych do rażenia celów wroga na dystansie 300 kilometrów. Umowa będzie też przewidywała transfer technologii.
REKLAMA
Czytaj także w tvp.info: Zdecydowana deklaracja prezesa Kaczyńskiego ws. armii. „To się stanie już za dwa lata”
Posłuchaj
[WIDEO] Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
ms/IAR, X, PAP
REKLAMA