Powstanie nowa wystawa w Muzeum Auschwitz. Dotyczy polskich ofiar

2023-09-11, 17:00

Powstanie nowa wystawa w Muzeum Auschwitz. Dotyczy polskich ofiar
Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę, który stworzy nową stałą wystawę. Po lewej fragment wizualizacji nowej ekspozycji. Foto: https://www.auschwitz.org&shutterstoc/Tartezy

Narodowa placówka wyłoniła w poniedziałek wykonawcę  stałej wystawy pt.: "Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej". Konsorcjum dwóch firm - z Krakowa i z Katowic ma zrealizować projekt w czasie 87 tygodni.

Muzeum Auschwitz poinformowało w poniedziałek, że wybrało wykonawcę prac związanych ze stworzeniem nowej, stałej polskiej wystawy pt.: "Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej". 

Ekspozycja zastąpi dotychczasową, która powstała w 1985 r. - "Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945". Jest ona obecnie jedną z najstarszych na terenie miejsca pamięci.

Przetarg na wykonawcę  

Muzeum podało, że w przetargu, na który wpłynęły trzy propozycje, zwyciężyła oferta konsorcjum złożonego z dwóch podmiotów: spółki Budownictwo i Zarządzanie Tomasz Francuz z Krakowa, jako lidera, i firmy MTMA z Katowic.

Umowa zostanie podpisana dopiero po rozstrzygnięciu ewentualnych protestów pozostałych oferentów.

Konsorcjum dopiero po podpisaniu umowy będzie miało 87 tygodni na demontaż istniejącej ekspozycji, konserwację poobozowego bloku 15, a także stworzenie i montaż nowej wystawy.

Zwycięzcy przetargu mają otrzymać za całość prac 20,6 mln zł.

Wizualizacja wystawy 

Muzeum Auschwitz dysponuje projektem wykonawczym nowej wystawy. Obejmuje on jej projekt, a także plany budowlano-konserwatorskie, kosztorysy wykonawcze i harmonogram prac.

Nowa ekspozycja ma stanowić rozszerzenie wystawy głównej poprzez skupienie na losach Polaków w KL Auschwitz. Przedstawi historię więźniów obozu rejestrowanych jako polityczni, ale także wszystkie inne kategorie osadzonych w nim obywateli polskich - w tym polskich Żydów kierowanych do Auschwitz na zagładę.

Zobacz na i.pl: Pierwszy transport do KL Auschwitz przyjechał 83 lata temu. To byli Polacy. W rocznice otworzą Centrum Obsługi Odwiedzających

Autor wystawy

Autor scenariusza dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz podkreślił, że wystawa mówiła będzie o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, zobrazuje skalę prześladowań i okrucieństwa, a także planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań. Omówione zostaną mechanizmy deportacji polskich Żydów, kategorie polskich więźniów KL Auschwitz, przyczyny ich śmierci w obozie, a także temat wyzwolenia i budowania pamięci po wojnie.

Druga część ekspozycji dotyczyła będzie zarówno historii Oświęcimia w czasie II wojny – realiów okupacji, wysiedleń, aktywności firmy IG Farbenindustrie, a także niemieckich planów przebudowy miasta - jak i pomocy niesionej z narażeniem życia więźniom KL Auschwitz przez ludzi dobrej woli, czyli Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu. Był to obszar 40 km kw. izolujących teren obozowy od świata zewnętrznego. Całość zakończy wykaz ponad 1,2 tys. nazwisk osób pomagającym więźniom.

Zobacz w TVP Info: Notatki Pileckiego w... „Daily Mail”. „Jego raporty alianci uznali za wyolbrzymione”

Historia obozu Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osób, przybył do Auschwitz z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 r. Polacy stanowili drugą pod względem liczby osób deportowanych do obozu grupę więźniów.

Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Z ponad 140 tys. Polaków deportowanych do obozu zgładzonych została połowa.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. 

Czytaj także: 

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej