more_horiz
Wiadomości

Światowy Dzień Sepsy. Zaprezentowano narodowy program walki z niebezpieczną przypadłością

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 16:45
Skuteczność wyleczenia sepsy zależy głównie od wczesnej diagnostyki. W tym celu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Sepsy lekarze specjaliści podkreślają konieczność powołania wielodyscyplinarnych zespołów, zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem sepsy, wprowadzenie krajowego rejestru przypadków sepsy, wyszkolenia personelu medycznego.
Z powodu sepsy do oddziałów intensywnej terapii hospitalizowanych jest rocznie 58 tysięcy osób
Z powodu sepsy do oddziałów intensywnej terapii hospitalizowanych jest rocznie 58 tysięcy osóbFoto: PopTika/Shutterstock

Jak powiedział Polskiemu Radiu kierownik Instytutu Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala MSWiA doktor Konstanty Szułdrzyński, program ma pomóc w dwóch podstawowych problemach w polskim systemie leczenia.

Jednym z nim jest edukacja, świadomość społeczna również pracowników służby zdrowia na temat tego czym jest sepsa, jak ją szybko rozpoznać i właściwie leczyć.

Drugi drugi problem to organizacja logistyki, tak, by pacjent z sepsą bez zwłoki trafiał do miejsca, gdzie uzyska rozpoznanie i odpowiednie leczenie.

Sprawny systemu diagnostyki choroby

Doktor Konstanty Szułdrzyński zwrócił uwagę na potrzebę sprawnego systemu diagnostyki choroby.

- Bardzo istotne jest, żebyśmy stosowali antybiotyki dobrze dostosowane do rodzaju drobnoustroju, jeśli stosujemy antybiotyki, które działają na wszystkie bakterie, jest ryzyko, że tworzą się szczepy bakterii, które na te antybiotyki - najsilniejsze jakie mamy - stają się odporne. Bardzo istotne jest byśmy trafiali w ten drobnoustrój, który spowodował sepsę - zaznaczył lekarz.

Dodał, że ta diagnostyka była odpowiednio wykorzystywana, by było wiadomo kogo do niej kierować i w którym momencie.

Ważne są również działania profilaktyczne, jak odpowiednie szczepienia, które zapobiegają sepsie - podkreślił doktor Szułdrzyński.

Powiedział, że bardzo dużo przypadków sepsy rozwija się u dzieci do piątego roku życia, 40 procent przypadków sepsy, a u dzieci sepsa jest spowodowana drobnoustrojami, na które są szczepionki jak meningokoki, pneumokoki.

Czytaj także w niezależna.pl: Polska zdecydowała ws. embarga na ukraińskie zboże. Suski: „Nie dajemy ustawić się KE pod ścianą!”

[ZOBACZ TAKŻE] Joanna Lichocka o szczegółach programu "Dobry Posiłek"

Narodowy Program Zwalczania Sepsy

Narodowy Program Zwalczania Sepsy prezentuje grono specjalistów podczas konferencji zorganizowanej w Szpitalu MSWiA. Specjaliści podejmują temat leczenia sepsy między innymi u dorosłych i dzieci, w Szpitalnych Oddziałach Rehabilitacyjnych, Oddziałach Intensywnej Terapii.

Z powodu sepsy do oddziałów intensywnej terapii hospitalizowanych jest rocznie 58 tysięcy osób. Sepsa była też najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów w przypadku COVID-19.

Sepsa jest reakcją organizmu na zakażenie wywołane bakteriami, wirusami lub grzybami. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet do śmierci.


Posłuchaj
00:22 12549070_1.mp3 1 Zaprezentowano Narodowy Program Zwalczania Sepsy (IAR)

Posłuchaj
00:31 12549070_2.mp3 2. Zaprezentowano Narodowy Program Zwalczania Sepsy (IAR)

Posłuchaj
00:27 12549070_3.mp3 3. Zaprezentowano Narodowy Program Zwalczania Sepsy - Sepsa u dzieci (IAR)

   

Czytaj również: 

IAR/mm

Zobacz także

Zobacz także