84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe
W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
2023-09-17, 06:45
Jak mówił Polskiemu Radiu szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, agresja Armii Czerwonej przekreśliła definitywnie marzenia o zwycięstwie z Niemcami.
"Cios w plecy"
Jak podkreślił, historiografia nazywa sowiecki atak ciosem w plecy. Jego zdaniem gdyby do niego nie doszło, to Polska wcale nie musiała przegrać wojny obronnej. - Natomiast wejście blisko milionowej Armii Czerwonej na kresy Rzeczypospolitej przekreśliło marzenia o zwycięstwie bliższym czy dalszym z Niemcami - argumentował historyk.
Posłuchaj
Przypominał, że agresja sowiecka była realizacją postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów.
Posłuchaj
Jak stwierdził, Pakt był równoznaczny z wyrokiem śmierci na Polskę, Łotwę, Litwę, Finlandię, Estonię, bo rozgraniczał niemiecko-rosyjską strefę wpływów w tej części Europy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły na Kremlu, Niemcy mieli zagwarantowane, że w odpowiednim momencie na tereny wschodnie wkroczą Rosjanie.
REKLAMA
Zobacz także na TVP Info: „Gdyby Bóg wskrzesił więźniów łagrów, to w Rosji podniosłaby się ziemia”
Akt kapitulacji
Jak powiedział minister Kasprzyk, sowieci liczyli, że uderzenie spowoduje pojmanie władz RP i Polska podpisze akt kapitulacji. Polska miała przestać istnieć. Ponadto Stalin i Hitler rozpoczęli konsekwentne niszczenie elit państwa polskiego przez Gestapo i NKWD.
Posłuchaj
Zobacz także na i.pl: W Rosji dziesiątki tysięcy ludzi nie uznaje rozpadu ZSRR i kwestionuje prawo Rosji do samodzielnego istnienia
- Jeżeli chodzi o konsekwencje agresji sowieckiej, to skutkowały one czterema deportacjami w głąb nieludzkiej ziemi, gdzie zostało wywiezionych ponad pół miliona naszych rodaków - wskazywał minister Kasprzyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Dodał również, że wiosną 1940 roku agresja sowiecka spowodowała ludobójstwo, czyli mord katyński na jeńcach wojennych.
- "Warta pamięci" na warszawskich Powązkach. "Spotkaliśmy się przy Krzyżu Katyńskim, by dać świadectwo prawdzie"
- W niedzielę manifestacja przed rosyjską ambasadą. "Chcemy przypomnieć Rosji o jej zbrodniach"
Uroczystości w Warszawie
Uroczystości upamiętniające sowiecką agresję odbędą się udziałem sybiraków, przy asyście honorowej Wojska Polskiego. Odczytany zostanie apel pamięci, a także list prezydenta Andrzeja Dudy.
W obchodach wezmą udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz przedstawiciele najważniejszych urzędów państwowych.
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE:
IAR/jb
REKLAMA