Multimedialny projekt "Rodzina Ulmów" dla uczniów i nauczycieli. Wirtualne zwiedzanie muzeum w Markowej
Specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów "Rodzina Ulmów" przygotował Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Pakiet jest do pobrania na stronie internetowej ORE.
2023-09-21, 07:19
W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotował pakiet materiałów edukacyjnych.
Składa się na niego pięć filmów edukacyjnych: 1. Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie; 2. Markowianie ratujący Żydów; 3. Etyczny wymiar ratowania Żydów; 4. Chałupa Szylarów; 5. Dzieje Markowej od lokacji po początek XX w. Uzupełniają je przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej.
Upowszechnianie wiedzy o heroizmie rodziny Ulmów
"Proponowany materiał może być wykorzystany w ramach zajęć z historii, historii i teraźniejszości, języka polskiego oraz w ramach kół zainteresowań. Zachęcamy do korzystania z pakietu edukacyjnego i upowszechniania wiedzy dotyczącej heroizmu Rodziny Ulmów" - czytamy na stronie internetowej ORE.
Filmy są dostępne na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji i na YouTube. Na stronie internetowej ORE są też dostępne scenariusze lekcji będące materiałem uzupełniającym do filmów.
REKLAMA
Historia rodziny
Józef i Wiktoria urodzili się w Markowej, tam dorastali, a w 1935 r. zawarli ślub w kościele parafialnym pw. św. Doroty. W rodzinnej wsi postrzegani byli jako ludzie uczciwi, pracowici, wierzący i pełni pasji. Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi, udzielała się także w amatorskim teatrze wiejskim. Józef był rolnikiem i działaczem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Trudnił się ogrodnictwem, pszczelarstwem i hodowlą jedwabników, osiągając w tych dziedzinach sukcesy. Jego największą pasją była jednak fotografia, bogato ilustrująca życie jego rodziny i mieszkańców Markowej.
Zaangażowanie społeczne
Wiktoria urodziła się jako siódme dziecko Jana i Franciszki z Homów. Gdy miała sześć lat zmarła jej matka, na rok przed ślubem osierocił ją ojciec. Była 12 lat młodsza od męża, ale podobnie jak on była zaangażowana społecznie. Grała w teatrze wiejskim i uczęszczała na kursy organizowane przez Uniwersytet Ludowy w Gaci.
W czasie II wojny światowej Żydzi byli ukrywani w Markowej przez kilka rodzin, ale największą grupę w swoim domu przyjęli Ulmowie. Stało się to najprawdopodobniej w grudniu 1942 roku.
Czytaj także:
- Papież do Polaków: niech rodzina Ulmów będzie dla was wzorem
- Projekt "Życie za życie". O Polakach, którzy ratowali Żydów
Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbyła się 10 września w Markowej, w miejscu ich śmierci. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi - dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.
Proces beatyfikacyjny
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Czytaj także w niezalezna.pl: Przemysław Czarnek: 5 faktów, które pokazują, że beatyfikacja rodziny Ulmów to historyczne wydarzenie
REKLAMA
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej powstało przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, który na całym świecie realizuje zadania promocji historii Rodziny Ulmów. To, oprócz muzeum, między innymi wystawa "Samarytanie z Markowej" oraz projekty interaktywne i multimedialne, upamiętniające zamordowaną przez Niemców rodzinę.
pg,pap,iar,IPN,PolskieRadio24.pl
REKLAMA