more_horiz
Wiadomości

Obwodnica i zmodernizowany dworzec w Raciborzu. Premier Morawiecki: rząd umożliwi inwestycje w tym rejonie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 17:31
Premier Mateusz Morawiecki wziął w sobotę udział w otwarciu zmodernizowanego dworca w Raciborzu. Zaznaczył, że "jest to jeden z 200 dworców, które dzięki wielkiemu programowi modernizacji stają się na powrót perłami architektury w wielu miejscach w Polsce". Szef rządu zapowiedział również, że obwodnica Raciborza w ciągu drogi krajowej DK45 będzie wpisana na listę obwodnic priorytetowych. Dodał, że przy tej obwodnicy, rząd chce uwolnić ogromne tereny inwestycyjne.
Program cała Polska specjalną strefą ekonomiczną pokazuje, jak można przyciągać inwestorów z całego świata - powiedział premier w Raciborzu
Program "cała Polska specjalną strefą ekonomiczną" pokazuje, jak można przyciągać inwestorów z całego świata - powiedział premier w RaciborzuFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Szef rządu wziął w sobotę udział w otwarciu zmodernizowanego dworca w Raciborzu. Zaznaczył, że "jest to jeden z 200 dworców, które dzięki wielkiemu programowi modernizacji stają się na powrót perłami architektury w wielu miejscach w Polsce".

"Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną"

- Ten program będzie kontynuowany, jeżeli tylko wyborcy zdecydują powierzyć nam stery kraju po 15 października - zapowiedział premier.

- Chcę zagwarantować państwu, że obwodnica zachodnia, obwodnica Raciborza w ciągu drogi krajowej DK45 będzie również wpisana na listę obwodnic priorytetowych. Przy tej obwodnicy, chcemy uwolnić ogromne tereny inwestycyjne - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że program "cała Polska specjalną strefą ekonomiczną" pokazuje, jak można przyciągać inwestorów z całego świata. Wyjaśnił, że przyciągną ich uzbrojone tereny, na których będzie można tworzyć nowe miejsca pracy.

Zobacz także w niezależna.pl: Kaczyński o obronie granicy przed atakiem hybrydowym. Mówił też o postawie Agnieszki Holland

Redukcja bezrobocia i budownictwo mieszkaniowe

Premier zwrócił także uwagę, że "udało się w kraju zredukować bezrobocie do najniższego poziomu w historii Rzeczypospolitej i drugiego najniższego w Unii Europejskiej.

- Będziemy to kontynuować w oparciu o miasta średniej wielkości, takie jak Racibórz liczący 55 tys. mieszkańców - miasta, które nie mogą ulegać depopulacji, wyludnieniu, tylko muszą odzyskać swój dawny blask - zapowiedział szef rządu.

Wspomniał także o planach dotyczących rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

- Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadził już część inwestycji związanych z mieszkalnictwem - powiedział premier. Zwrócił także uwagę, że wiele obiektów kultury jest współprowadzonych razem z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dzięki naprawie budżetu państwa, mogliśmy wspierać ponad 100 takich inwestycji, jak tej dotyczącej Muzeum Piastów - wskazał szef rządu mówiąc, że tego rodzaju ośrodki kultury są magnesem przyciągającym turystów.

Czytaj również: 

Michał Moskal: mamy program na dwie kolejne kadencje

PAP/mm

Zobacz także

Zobacz także