more_horiz
Wiadomości

Sprawa wiz. Żaryn obala kłamstwa TVN. "Zbiór manipulacji i sprzeczności"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 15:18
- Materiał wyemitowany przez "Fakty" TVN to próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, przy użyciu manipulacji - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Żaryn: materiał Faktów TVN to próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz
Żaryn: materiał "Faktów" TVN to próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wizFoto: Twitter/Stanisław Żaryn

"Dziś w #AnatomiaManipulacji o materiale, którego wewnętrzna sprzeczność bije po oczach" - napisał w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter) Stanisław Żaryn.

W serii wpisów pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP wskazał, że materiał wyemitowany przez "Fakty" TVN to "próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz - przy użyciu manipulacji". "Materiał miał pokazywać »korupcyjny proceder« przy handlu wizami i »jego skalę«, która »jest dużo większa, niż mówi rząd«. Na dowód pokazano kilku Ugandyjczyków, którzy… nie dostali się do Polski, bo nie otrzymali wiz" - podkreślił Żaryn.

Czytaj także w TVP Info: Przyjąć migrantów z Lampedusy do Polski? Posłanka Lewicy chce ich "przeprocesować" 

"W materiale pojawiają się ludzie, »którzy twierdzą, że zapłacili łapówki, by dostać się do Polski«. Ani razu nie pada w materiale informacja, do kogo te łapówki miały niby trafiać. Nikt o to również nie pyta, stwierdzając jednocześnie, że ich historia obciąża władze RP" - zauważył minister.

Żaryn obala kłamstwa TVN

Żaryn wskazał także, że w materiale można usłyszeć kilkakrotnie, że "Ugandyjczycy, którzy »czują się oszukani przez polski rząd«, tłumaczą, jak »wygląda korupcyjny proceder«". "Tyle tylko, że nikt niczego nie tłumaczy, brak nawet podstawowych informacji o »procederze«, który został rzekomo »ujawniony«" - podał.

"Dziennikarz »Faktów« próbuje tłumaczyć, jak działa mechanizm korupcyjny, wskazując, że główną rolę pełnią »pośrednicy«. Kilka sekund później okazuje się, że ambasada w Nairobi… nie korzysta z pośredników" - przekazał.

"Materiał ma przekonywać, że skala nieprawidłowości jest ogromna, migracja poza kontrolą. Jednocześnie słychać, że w Ugandzie, Somalii, na Seszelach, Madagaskarze i Mauritiusie w ostatnich 30 miesiącach wydano 2,6 tys. wiz - na 12,7 tys. pozw. na pracę. O braku kontroli i masowości nie ma mowy" - zaznaczył.

Czytaj także na niezalezna.pl: Ziobro: Agnieszka Holland jest tylko cynglem, a jej film pociskiem w Tuskowo/Platformerskiej broni

"Zbiór manipulacji"

W swojej "#AnatomiaManipulacji" minister podkreślił także, że na koniec dziennikarz stwierdza, że "jego materiał to dowód, że »afera wizowa jest faktem« i dotyczy »tysięcy pozwoleń na pracę i wiz«". "Brak tylko w materiale jakiegokolwiek śladu potwierdzenia" - ocenił.

"Kilkakrotnie wskazuje się w materiale, że sprawą ambasady w Nairobi »zajmuje się CBA«, co ma być »dowodem«, że afera jest poważna. Problem w tym, że »wątku kenijskiego« w śledztwie CBA nie ma" - podał.

"Materiał wyemitowany przez »Fakty« TVN to zbiór manipulacji i sprzeczności wewnętrznych. Wszystko po to, by przekonać widzów, że »afera wizowa to poważna sprawa«" - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

PAP,pkur

Zobacz także

Zobacz także