"Wspieraliśmy Ukrainę czołgami, kiedy Niemcy wysyłali hełmy". Minister Błaszczak o postawie Zełenskiego
Przebywający w Stanach Zjednoczonych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził dezaprobatę postawą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szef resortu obrony wskazał na sprawę eksportu zboża oraz na oddanie hołdu byłemu żołnierzowi niemieckich oddziałów SS.
2023-09-25, 20:59
Zapytany przez Polskie Radio czy Polska będzie dodatkowo wspierać Ukrainę czy tylko wywiąże się z dotychczasowych kontraktów, Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska zrobiła już dla Ukrainy bardzo dużo i musi się skoncentrować na wzmacnianiu swoich sił zbrojnych.
- My zrobiliśmy bardzo dużo, jeżeli chodzi o wspieranie Ukrainy. Zrobiliśmy to z kalkulacji dotyczącej naszego bezpieczeństwa. Wsparliśmy Ukrainę wtedy, kiedy na przykład Niemcy Ukrainy nie wspierali, bo przesyłali 5000 hełmów, podczas gdy przesłaliśmy czołgi - powiedział.
Minister Błaszczak dodał, że Polska pozostanie hubem logistycznym dostaw dla Ukrainy, przez który przechodzi 90 procent sprzętu dla tego kraju.
Polityka Ukrainy wobec Polski
Dominika Cosić, brukselska korespondentka TVP, podzieliła się nieoficjalnymi informacjami nt. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Według dziennikarki Francja i Niemcy miały obiecać Ukrainie przyjęcie do Unii Europejskiej w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu.
REKLAMA
"W Brukseli mówi się nieoficjalnie, że ponoć Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu. Motywują to tym, że bez zmiany traktatów nie można rozszerzyć UE, a to Polska blokuje te zmiany" - napisała dziennikarka.
Czytaj także w TVP Info: Czeska minister obrony krytykuje Zełenskiego. "Polacy są dumni, waleczni i odważni"
Dominika Cosić podkreśliła, że Francja i Niemcy chcą zmienić traktaty nie ze względu na akcesję Ukrainy, ale dla zwiększenia swojej władzy. "(To) argumentacja kłamliwa bo można przyjąć nowe kraje do UE na bazie obecnych traktatów. Francja, a przede wszystkim Niemcy chcą zmienić traktaty tylko i wyłącznie po to, by zwiększyć swoją siłę i kompetencje instytucji unijnych. I żaden z tych krajów nie chce Ukrainy w UE" - czytamy.
Posłuchaj
- "To Ukrainie powinno zależeć na wsparciu, ale nic na siłę". Przydacz o słowach Zełenskiego w ONZ
- Szef MSZ: ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec narusza zasadę suwerennej równości państw
Zobacz również: Jacek Saryusz-Wolski w PR24
dz/IAR
REKLAMA