more_horiz
Wiadomości

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Premier ogłasza "początek nowej ery energetycznej"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 17:40
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej oznacza "początek nowej ery energetycznej w Polsce". "Wiek XXI należy do atomu" - podkreślił.
Morawiecki: Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej to początek nowej ery energerycznej w Polsce
Morawiecki: Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej to początek nowej ery energerycznej w PolsceFoto: Shutterstock/TonyV3112

To historyczne wydarzenie, wzmacniające bezpieczeństwo Polski i naszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi - czytamy w oświadczeniu premiera w mediach społecznościowych.

Mateusz Morawiecki podpisał dziś w imieniu rządu Prawa i Sprawiedliwości umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. "Rozwijając energetykę jądrową, zabezpieczamy stabilność naszego systemu energetycznego i opieramy go na ekologicznych źródłach energii, zmniejszając nasze uzależnienie od importu ropy i gazu" - pisał premier na Facebooku, podkreślając, że ten przełom i rewolucja sprawią, iż nigdy więcej nie kupimy gazu i ropy z Rosji.

"PiS zrobił to, czego przez kilkadziesiąt lat nie potrafił zrobić nikt inny"

Premier Morawiecki dodał, że rząd PiS "zrobił w dwie kadencje to, czego przez kilkadziesiąt lat nie potrafił zrobić nikt inny".

Mateusz Morawiecki wcześniej nadmienił w Warszawie podczas uroczystości podpisania umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, że "wiek XXI należy do atomu".

- Nie znamy technologii, które mogą w przyszłości nadejść, dlatego nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które dzisiaj jest technologicznie sprawdzone i zweryfikowane, co do bezpieczeństwa, jest właśnie energetyka jądrowa. Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej - stwierdził.

Zobacz również na niezalezna.pl: Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce staje się faktem. Premier: Wybudujemy ją z amerykańskimi podmiotami

"W czasie rządów PO uzależnienie od ropy i gazu z Rosji było przeogromne"

Zwrócił też uwagę, że w czasie zawirowań geopolitycznych współpraca przy budowie tej elektrowni ma fundamentalne znaczenie. - Dzisiaj rozmawiamy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym, najnowszych technologiach, a także o bezpieczeństwie w szerokim rozumieniu tego słowa. Dzisiaj stawiamy ten decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które są niestabilne - powiedział Morawiecki.

W czasach naszych poprzedników, uzależnienie od ropy i gazu rosyjskiego było przeogromne. Nie było odpowiedniej infrastruktury, która służyłaby do transportu gazu chociażby z Norwegii. Ten projekt został zarzucony. My do tego projektu wróciliśmy i zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo - dodał premier.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu w rejonie Lubiatowa i Kopalina. Prace mają się zakończyć w 2032 roku, a produkcja energii rozpocznie się rok później.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także