more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne od Niemiec. Prezes PiS: nie może być tak, że innym się płaci, a Polakom nie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 16:30
Chcemy być w Unii Europejskiej, ale chcemy pozostać suwerennym państwem. Chcemy reparacji od Niemiec, bo nie może być tak, że innym się płaci, a Polakom nie - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Katowicach - pod hasłem #BezpiecznaPolska.
Ruiny Warszawy zniszczonej przez Niemców podczas II wojny światowej
Ruiny Warszawy zniszczonej przez Niemców podczas II wojny światowejFoto: Archiwum Cyfrowe NAC

Lider PiS podczas konwencji tej partii w Katowickim "Spodku" powiedział, że celem jego ugrupowania jest dorównanie przez Polskę państwom Europy Zachodniej.

- To jest dzisiaj nasz cel, możliwy do zrealizowania, ale on w najwyższym stopniu nie odpowiada naszym sąsiadom, a także niektórym innym. Dlatego w ramach systemu Tuska, systemu, który (...) czyni kondominium niemiecko-rosyjskie - powiedział.

Czytaj także:


Kaczyński przypomniał, że PiS wywodzi się z Porozumienia Centrum.

- A Porozumienie Centrum było pierwszą partią, która zażądała, aby Polska weszła do EWG. My chcemy być w UE, ale chcemy pozostać suwerennym państwem. Nie chcemy być dla nikogo szczudłami. Chcemy reparacji od Niemiec. To jest nie tylko kwestia tego, co ma wymiar finansowy i nam się należy, ale jest to także kwestia naszej godności. To nie może być tak, że innym się płaci, a Polakom nie. Polakom się nie płaci. O to trzeba walczyć - zaznaczył Kaczyński.

Posłuchaj
00:26 12580792_1.mp3 Jarosław Kaczyński o reparacjach od Niemiec (IAR)

Raport o stratach wojennych

1 września 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Zobacz również w i.pl: Którym krajom Niemcy wypłaciły reparacje wojenne? Ostatnie raty spłacono w 2010 roku

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także