Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.

2023-10-04, 16:04

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii
Laureaci Nobla 2023 w dziedzinie chemii: Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksiej Ekimow. Foto: PAP/EPA/Claudio Bresciani

Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie chemii otrzymali pracujący w Stanach Zjednoczonych Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksiej Ekimow. Naukowcy zostali uhonorowani za kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii.

Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że kropki kwantowe to kryształy o bardzo małych rozmiarach. - Rzędu dwóch do dziesięciu nanometrów - czyli bardzo, bardzo małe. I to powoduje, że taki materiał pomniejszony, rozdrobiony nabywa zupełnie nowych właściwości w porównaniu do takiego materiału objętościowego -wyjaśnia profesor. - Jeżeli byśmy wzięli sztabę jakiegoś materiału, to będzie on miał odmienne właściwości niż nanocząstki tego materiału czy też kropki kwantowe, wykonane z takiego materiału - mówi Sławomir Sęk.


Posłuchaj

Prof. S. Sęk o Nagrodzie Nobla za kropki kwantowe/IAR 0:24
+
Dodaj do playlisty

Kropki kwantowe mają unikatowe cechy

Profesor dodaje, że kropki kwantowe mają unikatowe cechy. - One mają zdolność do emitowania światła o bardzo określonej długości fali, czyli mówiąc obrazowo bardzo dobrze sprecyzowanym kolorze. To powoduje, że kropki kwantowe są chętnie wykorzystywane w telewizorach oznaczonych QLED - dodaje Sławomir Sęk.


Posłuchaj

Profesor dodaje, że kropki kwantowe mają unikatowe cechy/IAR 0:25
+
Dodaj do playlisty

Profesor mówi, że kropki kwantowe mają szersze zastosowanie także w medycynie czy w zakresie pozyskiwania energii. - Jeśli chodzi o medycynę, zastosowanie do celów terapeutycznych albo do celów diagnostycznych. Ponieważ takie kropki kwantowe w związku z tym, że mają zdolność do emitowania światła o bardzo charakterystycznym kolorze, mogą służyć nam jako różnego rodzaju znaczniki. Znaczniki, które pozwolą na przykład śledzić w organizmie dystrybucję leku, który przyjął pacjent - powiedział Sławomir Sęk.

REKLAMA


Posłuchaj

Kropki kwantowe mogą mieć zastosowanie także w medycynie czy w zakresie pozyskiwania energii/IAR 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zobacz również w tvp.info: Nobel z chemii przyznany. Nagrodzona praca nad kropkami kwantowymi [WIDEO] 

W czwartek zostanie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.

Czytaj także:

IAR/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej