Wybory 2023. Głosowanie przez pełnomocnika. Ostatnie dni, aby zgłosić taką decyzję

Jeszcze tylko do piątku 6 października można zgłaszać chęć oddania głosu w tegorocznych wyborach parlamentarnych i referendum poprzez pełnomocnika. Na taką formę udziału w głosowaniach mogą zdecydować się osoby powyżej 60 roku życia oraz niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

2023-10-04, 18:03

Wybory 2023. Głosowanie przez pełnomocnika. Ostatnie dni, aby zgłosić taką decyzję
Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października. Foto: Schutterstock/Dziurek

Osoby powyżej 60 roku życia oraz niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogą do piątku - z tym dniem włącznie - zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych.

Jak wyjaśniał wiceminister rodziny i Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik, dzięki tej formule w wyborach mogą wziąć udział osoby, które mają trudność z dotarciem do lokalu wyborczego. - To rozwiązanie, które ma ułatwić możliwość wzięcia udziału w wyborach osobom, które z różnych względów uważają, że dotarcie do lokalu wyborczego będzie dla nich trudne lub niemożliwe - mówił wiceminister.

Zgłoszenie w urzędzie lub drogą elektroniczną

Zgłoszenia można dokonać w urzędzie gminy lub miasta. Na miejscu należy wypełnić formularz zgłoszenia. Osoby niepełnosprawne powinny mieć ze sobą kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub to orzeczenie do wglądu. Należy też złożyć oświadczenie osoby, która będzie pełnomocnikiem, że ona wyraża na to zgodę.


Posłuchaj

Do piątku (6.10) można zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika/IAR 0:29
+
Dodaj do playlisty

Można też złożyć zgłoszenie elektronicznie, logując się przez profil zaufany i przesyłając skany tych samych dokumentów. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na skrzynkę ePUAP.

REKLAMA

Wybory parlamentarne będą 15 października.


Posłuchaj

Minister Wdówik: zgłoszenia można dokonać w urzędzie gminy lub miasta/IAR 0:18
+
Dodaj do playlisty

Prawo do bezpłatnego transportu do lokalu

Ponadto wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transportu powrotnego. Jeśli stan zdrowia wyborcy nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć mu opiekun.

Zobacz również na tvp.info: Wybory 2023. Minister: Władze nie pozwolą, aby doszło do jakiegokolwiek fałszowania

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce "twoje dane"). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej