Prezes PiS: lasy to wielkie polskie bogactwo. Chronimy je, ale do tego potrzebne jest nasze zwycięstwo
- W wielu krajach europejskich wchodzenie do lasów jest bardzo trudne, często zupełnie niemożliwe. Polak może pójść do lasu na grzyby albo z innych powodów - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w Nadleśnictwie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
2023-10-13, 18:19
- Lasy Państwowe to wielkie polskie bogactwo - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezes PiS ocenił, że polskie lasy to także "część polskiej wolności, bo w wielu krajach europejskich wchodzenie do lasów jest bardzo trudne, często zupełnie niemożliwe".
- Polak może pójść do lasu na grzyby albo z innych powodów, bo lasy są wszystkich, są wspólną własnością. Jednocześnie są też potężnym zasobem przyrodniczym i gospodarczym - zaznaczył.
Prezes PiS: mamy do czynienia z zamachem Unii Europejskiej na polskie lasy
Jarosław Kaczyński zauważył, że "od wielu lat trwają próby prywatyzacji Lasów Państwowych". Wyjaśnił, że można na nich zarobić wielkie pieniądze, "albo wprost poprzez sprzedaż drewna, czy runa", ale jest to też "wielki zasób, który może służyć jako gwarancja dla kredytów bankowych".
- Te zamachy trwały z wewnątrz, a teraz mamy do czynienia z zamachem z zewnątrz, to znaczy z Unii Europejskiej, która chce zaliczyć lasy do dziedzin, gdzie mamy kompetencje dzielone - wskazał.
REKLAMA
Posłuchaj
Jarosław Kaczyński ostrzegał, że Bruksela dąży do przejęcia władzy nad polskimi lasami. Prezes PiS zadeklarował, że jego partia do tego nie dopuści (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Wyjaśnił, że to w istocie "oznacza kompetencje Unii Europejskiej, czyli Brukseli, a jeżeli Brukseli to Niemiec". - Polskie lasy byłyby w wielkiej mierze pod niemiecką kontrolą - ocenił.
"Chronimy lasy jako rząd i chcemy robić to dalej". Prezes PiS apeluje o głosy na Zjednoczoną Prawicę
Zdaniem prezesa PiS, przejęcie kontroli nad polskimi lasami przez UE podważałoby ich status i narażało na "najróżniejsze niebezpieczeństwa". - W tej chwili mówi się o wyłączeniu 1/3 lasów państwowych z przedsięwzięć gospodarczych, co oznaczałoby ogromne zagrożenie dla ich funkcjonowania na obecnych zasadach - wskazał.
Czytaj także na wPolityce.pl: Lasy Państwowe odpowiadają na materiał TVN24: Tego typu nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje są publikowane celowo
REKLAMA
Podkreślił też, że obecne zasady gospodarowania lasami im nie zagrażają, bo "w Polsce powierzchnia lasów się ciągle zwiększa". - Jest też również tendencja, aby zwiększyła się ilość zwierzyny w lasach - dodał. - Chronimy lasy, jako rząd, i chcemy to robić dalej, ale potrzebne jest do tego nasze zwycięstwo wyborcze - powiedział Jarosław Kaczyński.
Lasy jako przykład problemu prywatyzacji
- Sprawa Lasów Państwowych jest wycinkiem większego problemu: rządy PO oznaczają m.in. prywatyzację. Prywatyzacja nie została przez nich nigdy skrytykowana, nawet kiedy miała charakter dziki, niszczyła polską gospodarkę i życie wielu rodzin. Tym bardziej nie krytykowali prywatyzacji z czasów za ich władzy - powiedział.
24 stycznia 2023 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE. Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.
Czytaj także w Niezalezna.pl: Lider Konfederacji za prywatyzacją lasów! Bosak ściemniał w debacie? [WIDEO]
REKLAMA
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA