Presja migracyjna na granicy z Białorusią. Straż Graniczna zatrzymała blisko 40 migrantów

Straż Graniczna podała w niedzielę rano, że minionej doby próbowało się nielegalnie przedostać z Białorusi do Polski 38 cudzoziemców, wśród których byli obywatele m.in. Indii, Afganistanu i Syrii.

2023-10-22, 09:06

Presja migracyjna na granicy z Białorusią. Straż Graniczna zatrzymała blisko 40 migrantów
Straż Graniczna: ok. 40 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski. Foto: twitter.com / @Straz_Graniczna

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród cudzoziemców dziewięć osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.

okolicach Czeremchy pogranicznicy zatrzymali za pomocnictwo kolejnego tzw. kuriera, obywatela Ukrainy, który - jak podaje SG - przewoził trzech Jemeńczyków.

Nielegalni migranci z ponad 50 krajów

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ponad 470 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy; zdecydowana większość z nich to tzw. kurierzy, czyli kierowcy przyjeżdżający po odbiór nielegalnych migrantów.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys.

REKLAMA

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Zapora elektroniczna

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] "Póki trwa wojna i rządzi Łukaszenka, zapora powinna pozostać". Szejna o granicy z Białorusią

PAP, IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej