Potężne ulewy nad Polską, zalane budynki i ulice. To jeszcze nie koniec zagrożenia. Synoptycy mają złe wieści

2023-10-22, 15:30

Potężne ulewy nad Polską, zalane budynki i ulice. To jeszcze nie koniec zagrożenia. Synoptycy mają złe wieści
IMGW ostrzega, że w niedzielne popołudnie i wieczór może intensywnie padać w trzech regionach Polski . Foto: A_Lesik/Shutterstock&X/IMGW

Niedziela stoi pod znakiem deszczowej aury. W niektórych regionach zalane są całe ulice. Straż Pożarna interweniowała najczęściej w Warszawie usuwając skutki intensywnych opadów. IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec zagrożenia. Deszcz będzie padał też w najbliższych godzinach. Szczególnie narażone są trzy regiony: Mazowsze, Podlasie i Mazury.

Intensywne opady deszczu już dały się we znaki mieszkańcom niektórych regionów Polski. Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierżkowski, do 16:00 strażacy w całym kraju odnotowali 302 interwencje związane z podtopieniami dróg oraz budynków.

Rzecznik prasowy dodał, że najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwie mazowieckim - 142, w tym w Warszawie - 113 - oraz w województwie śląskim - 46 i opolskim - 17.

Posłuchaj

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Brygadier Karol Kierzkowski apeluje o ostrożność (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Mł. bryg. Artur Kamiński ze stołecznej Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że strażacy interweniowali praktycznie w każdej dzielnicy. Najwięcej zdarzeń było między innymi w Śródmieściu - 23, na Targówku - 11, Ursusie - 6, Wawrze - 4, Żoliborzu - 4 i we Włochach oraz na Woli - po 3.

- Do godz. 11 mieliśmy 80 interwencji związanych głównie z wypompowywaniem wody z zalanych ulic i budynków - przekazał mł. bryg. Artur Kamiński ze stołecznej straży pożarnej. Intensywne opady spowodowały zalanie niektórych ulice, m.in. w Śródmieściu.

Napływające cały czas zgłoszenia dotyczą głównie zalanych ulic i budynków mieszkalnych, w tym piwnic i garaży podziemnych. Zdarzają się także pojedyncze powalone drzewa. - Obecnie wyjazdów jest już mniej, ale wszystko będzie zależało od warunków pogodowych - powiedział Kamiński.

- Intensywne opady deszczu powodują dzisiaj utrudnienia na drogach. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie na bieżąco monitoruje sytuację. Utrudnień możecie się spodziewać w tunelu na Węźle Salomea (Łopuszańska). Rozlewiska, które mogą utrudniać przejazd są też we Włochach, Rembertowie czy na Białołęce - napisała na platformie X zastępca dyrektora ZDM Karolina Gałecka.

Intensywne deszcze przechodzące nad częścią Polski nie tylko utrudniają komunikację, ale też pokrzyżowały plany piłkarzom. Mecze musieli odwołać zawodnicy Okęcia Warszawa, ponieważ boisko znalazło się pod wodą. 

Z podtopieniami zmagali się w niedzielę też m.in. mieszkańcy Białegostoku. 

Pogoda. Gdzie jeszcze popada? 

A jakie prognozy są co do dalszych opadów? Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowała, że większych przejaśnień można się spodziewać na południowym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno. 

- W całym kraju występować będą opady deszczu, lokalnie może być to mżawka. Na południu, lokalnie niewykluczone burze. Opady mogą być intensywne, szczególnie na północy Mazowsza, na Podlasiu i Mazurach - powiedziała synoptyk IMGW.

Temperatura w najcieplejszym momencie niedzieli wyniesie od 9 st. C w Suwałkach do 19 st. C na krańcach południowo-wschodnich. - Na przeważającym obszarze kraju będzie między 12 - 14 st. C - wskazała Dąbrowska. Wiatr jest słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, ale te porywy nie przekraczają 40 km/h. Tylko w górach mogą być silniejsze, do 60-70 km/h. Wieje z kierunków zachodnich.

Pogoda na noc

Noc z niedzieli na poniedziałek na wschodzie kraju jeszcze z zachmurzeniem dużym i miejscami całkowitym. Tam będzie padał przeważnie słaby deszcz. Silniejsze opady, na co zwróciła uwagę synoptyk IMGW, spodziewane są na północnym wschodzie, gdzie spaść może od 10 do 15 mm deszczu.

Na zachodzie noc już powinna być raczej bez opadów, ale tam pojawią się mgły ograniczające widzialność do ok. 200 m.

Temperatura minimalna, jak powiedziała synoptyk IMGW, wyniesie od 6 st. C na Suwalszczyźnie, ok. 7-9 st. C w centrum i na Wybrzeżu, do ok. 10 st. C. na południowym wschodzie i na Półwyspie Helskim. W rejonach podgórskich, zarówno Karpat, jak i Sudetów, temperatura może spaść do ok. 5 st. C.

Wiatr powieje z kierunków zachodnich, będzie słaby i umiarkowany, na krańcach wschodnich jeszcze porywisty. Te porywy nie powinny przekroczyć 55 km/h. W górach, szczególnie w Karpatach, będą silniejsze, do 60-70 km/h. 

Ulewy nad Polską. Mapa pogodowa:

PAP/IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej