Prześladowania chrześcijańskich duchownych na Białorusi. Skazywani są na kolonie karne

2023-10-25, 11:53

Prześladowania chrześcijańskich duchownych na Białorusi. Skazywani są na kolonie karne
Prześladowania chrześcijan na Białorusi. Foto: PAP/EPA

Sześćdziesięcioro duchownych, reprezentujących wszystkie działające na Białorusi wyznania chrześcijańskie, ucierpiało od represji politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki. Takie dane opublikowała inicjatywa "Chrześcijańska Wizja", prowadząca monitoring politycznych prześladowań białoruskich chrześcijan. 

Duchownych karano grzywną, przetrzymywano w aresztach oraz więziono. Zdarzało się, że kapłani byli zatrzymywani podczas sprawowania posługi.

Po sfałszowanych przez dyktatora wyborach prezydenckich 2020 roku najliczniejszą grupę chrześcijan, prześladowanych na Białorusi, stanowią przedstawiciele Kościoła katolickiego - 21. Są to księża, alumni seminariów oraz katecheci. 19 nazwisk figuruje na liście prześladowanych przez reżim duchownych prawosławnych. Trzecią grupą chrześcijan, pod względem liczebności prześladowanych duchownych, są protestanci.

Czterech przedstawicieli kościołów chrześcijańskich przebywa w tej chwili za kratami. Najsurowszy wyrok, 16 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, usłyszał ojciec Suarhiej Rezanowicz. Prawosławny duchowny został skazany za rzekomy "udział w organizacji przestępczej" oraz "za niekonstytucyjną próbę przejęcia władzy". Wraz z ojcem Rezanowiczem drakońskie wyroki usłyszeli jego małżonka (wyrok - 15 lat kolonii karnej) oraz syn (19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze).

Czytaj także

"Zdrada państwa"

Kolejny duchowny prawosławny Jauhen Głuszkou odbywa wyrok 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekomą "zdradę państwa" oraz za "sprzyjanie działalności ekstremistycznej".

Zbrodnia prawosławnego miała polegać na fotografowaniu terenu lotniska wojskowego Ziabrauka, wykorzystywanego przez rosyjskich wojskowych do atakowania Ukrainy z terenu Białorusi. Na proces i wyrok czeka w areszcie były alumn katolickiego seminarium duchownego Wiaczasłau Bieładzied. Toczy się przeciwko niemu postępowanie karne za rzekome "podżeganie do wrogości i nienawiści".

Prześladowania nie ominęły przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Białorusi. W tym miesiącu KGB aresztowało Zarynę Kanapackaję, pracownika naukowego Białoruskiej Akademii Nauk, wybitną znawczynię historii i kultury Tatarów Białoruskich oraz języków wschodnich. Zarzucono jej udział w protestach społecznych w 2020 roku.

Czytaj więcej:

IAR,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej