Nie masz dostępu do szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl

2023-11-02, 09:30

Nie masz dostępu do szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Strona internet.gov.pl to repozytorium na bieżąco aktualizowanych danych o dostępności szerokopasmowego internetu w każdym budynku w Polsce. Foto: Instytut Łączności

Szybki internet to obecnie podstawa pracy, biznesu czy szkoły. To także nieodłączny element życia prywatnego. Dlatego w odpowiedzi na potrzeby obywateli, Minister Cyfryzacji 1 stycznia 2023 roku uruchomił portal internet.gov.pl. To bezpłatne miejsce, w którym każdy może sprawdzić, gdzie dostępna jest szybka sieć. Pierwsze 9 miesięcy funkcjonowania portalu to informacje o dostępie do internetu dla ponad 7 mln adresów w Polsce!

Strona internet.gov.pl to repozytorium na bieżąco aktualizowanych danych o dostępności szerokopasmowego Internetu w każdym budynku w Polsce.

Portal powstał z myślą o mieszkańcach oraz przedsiębiorcach, którzy planują zakup usług internetowych, operatorach telekomunikacyjnych, którzy planują rozwój swoich usług, poszukując miejsc, w których dostępu do internetu nie ma, lub jest on ograniczony, a wreszcie o administracji publicznej. System umożliwia lepsze wdrażanie inwestycji publicznych, dokładniejsze pozycjonowanie zapotrzebowania na szerokopasmowy internet, a tym samym dokładniejsze określanie tzw. białych plam.

Do niedawna takich informacji należało szukać u operatorów. Teraz wszystkie dane dotyczące dostępności szybkiego internetu znajdują się w jednym miejscu. W usłudze internet.gov.pl każdy może sprawdzić informacje:

  • zasięgu usług stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu;
  • prowadzonych i planowanych inwestycjach szerokopasmowych, zarówno dofinansowanych ze środków publicznych, jak i realizowanych na zasadach komercyjnych.

Ponadto strona umożliwia aktywne działanie w kierunku rozwoju okolicy, w której mieszkamy. Na portalu można:

  • sprawdzić, czy jestem w zasięgu szybkiego internetu;
  • zgłosić potrzebę dostępu do internetu;
  • zgłosić budynek/pustostan, w którym nie jest i nie będzie potrzebny dostęp do internetu;
  • zweryfikować dane dostępne w systemie.

Zgłoszenie jeszcze nigdy nie było tak łatwe

Już od pierwszych dni funkcjonowania, portal internet.gov.pl cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród obywateli. W pierwszych dniach stycznia br. strona została wyświetlona ponad 2 mln razy.

Pierwsze 9 miesięcy funkcjonowania portalu internet.gov.pl to ponad 7 mln punktów adresowych w zasięgu dostępu do internetu w całym kraju, w tym ponad 5,5 miliona punktów adresowych w zasięgu internetu światłowodowego; prawie 370 tysięcy unikalnych użytkowników portalu; ponad 16 milionów wyświetleń strony internetowej internet.gov.pl oraz ponad 40 tysięcy obywateli, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szybki internet za pośrednictwem systemu.

Oprócz zgłaszania zapotrzebowania na dostęp do szerokopasmowego internetu, każdy może zweryfikować dane dostępne w systemie. Od początku obywatele sygnalizowali, w których miejscach określanych jako "białe plamy", internet jest dostępny.

Bywa też, że operator deklaruje zasięg rzeczywisty, jednak po sprawdzeniu okazuje się on teoretyczny lub parametry usług nie odpowiadają tym zadeklarowanym w systemie. Jeśli w danych obszarze nie ma dostępu do internetu, zapotrzebowanie można w prosty sposób zgłosić na stronie internet.gov.pl. Doświadczenie pokazuje, że operatorzy bardzo szybko reagują na sygnały od obywateli i w rekordowym czasie (nawet godziny) kontaktują się z nimi, przedstawiając swoje oferty.

Jak to zrobić?

Zgłoszenie lokalizacji, w której internet nie jest dostępny lub dane w systemie są błędne, jest bardzo proste.

  • Wejdź na stronę internet.gov.pl;
  • Zaloguj się przez Profil Zaufany lub przy pomocy dowodu elektronicznego z warstwą elektroniczną;
  • Zgłoś zapotrzebowanie na internet w twojej okolicy lub weryfikuj prawdziwość danych dostępnych na portalu.

Dostępna za pośrednictwem portalu internet.gov.pl interaktywna mapa, pozwala na dokładne sprawdzenie, jacy operatorzy świadczący usługę dostępu do internetu dostępni są we wskazanym adresie oraz czy jest on w zasięgu internetu lub, czy inwestycje w tej okolicy są planowane.

Dodatkowo system jest stale aktualizowany – duże podmioty zasilają go danymi raz w tygodniu, przedsiębiorcy z sektora MŚP – raz w miesiącu. Także raz w miesiącu aktualizowane są informacje o wszystkich planach inwestycyjnych.

System został opracowany i wdrożony przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Instytut odpowiada też za jego utrzymanie i rozwój.

Ważny portal dla samorządu

Strona internet.gov.pl to także narzędzie dla samorządów. Samorząd, a w szczególności gminy, jest pierwszym miejscem, w którym mieszkańcy poszukują informacji czy w ich okolicy jest lub będzie dostęp do szybkiego internetu. internet.gov.pl jest dużym wsparciem dla administracji samorządowej. Poprzez dostęp do statystyk oraz lokalizacji określających dostęp do usług internetowych, samorządy będą mogły w lepszy sposób określić potrzebę rozdysponowania finansowania w ramach projektów służących zwiększaniu dostępu do internetu.

Po założeniu konta w systemie internet.gov.pl otrzymujemy dostęp do raportu ze statystykami dotyczącymi dostępu do Internetu na terenie samorządu, zawierającego listę przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dostępu do internetu na wskazanym obszarze.

Ponadto, założenie konta umożliwi dostęp do list poparcia budowy sieci światłowodowych list poparcia budowy sieci szerokopasmowych. System daje możliwość wygenerowania listy adresów, pod którymi nie ma dostępu do szybkiego internetu oraz zebranie od mieszkańców podpisów za poparciem budowy sieci internetowej. Lista ta jest dobrym argumentem dla operatorów do zainwestowania na wskazanym terenie, określonym przez samorząd.

Wejdź na internet.gov.pl i zapoznaj się z jego funkcjonalnościami.

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Szerokopasmowego

***

>>>> Posłuchaj podcastów Instytutu Łączności - Walczymy z fake newsami

Artykuł sponsorowany / Instytut Łączności

Instytut Łączności

 

Polecane

Wróć do strony głównej