Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z soboty na niedzielę (z 28 na 29 października) nastąpi zmiana czasu - z letniego na zimowy. O godz. 03.00 należy cofnąć wskazówki zegarów na godz. 02.00. To oznacza, że w niedzielę będziemy spać o godzinę dłużej.

2023-10-28, 09:30

Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?
Jak się okazuje, Polacy są jednymi z największych zwolenników zmiany czas. Foto: Shutterstock

Czas letni zacznie znów obowiązywać od niedzieli 31 marca 2024 roku, bo zgodnie z unijną dyrektywą, czas zmieniamy dwa razy w ciągu roku. W ostatnią niedzielę października o jedną godzinę do tyłu, natomiast w ostatnią niedzielę marca (gdy zmieniamy czas na letni) o jedną godzinę do przodu.

Zmianę czasu stosuje blisko 70 krajów. Obowiązuje ona prawie we wszystkich państwach europejskich. Czasu nie zmieniają Białoruś, Islandia i Rosja.

Zmiana czasu zniknie z UE?

zmianie czasu mówi obowiązująca bezterminowo dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. W Polsce kwestie związane z obowiązującym czasem reguluje "rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026".

Na mocy tego rozporządzenie zmiana czasu nastąpi: teraz w nocy z 28 na 29 października i potem kolejno w latach - 2024, 2025 i 2026. Chyba że Unia Europejska powróci do prac nad zlikwidowaniem zmiany czasu. Praktyka zmiany od lat budzi kontrowersje i ożywione dyskusje, ale rozpoczęte prace nad odejściem od zmiany czasu pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W 2021 roku, zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach unijnych, wszystkie działania praktycznie wstrzymano.

REKLAMA

Czytaj także: Zmiana czasu na kolei. PKP Intercity informuje

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w kwestii zmieniania czasu. Wykazały one, że 84 procent respondentów opowiedziało się za zniesieniem dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu. Po przeprowadzeniu ankiety Unia Europejska poparła decyzję o likwidacji zmiany czasu. Rok później Parlament Europejski zaakceptował zniesienie zmiany czasu w krajach UE od 2021 roku. Ostatecznie Rada UE przesunęła tę decyzję na czas nieokreślony.

Posłuchaj

W nocy z 28 na 29 października w Polsce nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Wskazówki zegarów zostaną przesunięte z godziny 3:00 na 2:00 (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania IBRiS dla Radia ZET, przeprowadzonego w ubiegłym (2022) roku, wynika, że prawie 80 procent Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy, między innymi z tego powodu, że już około godziny 16-tej robi się ciemno.

Zmiana czasu niekorzystna? 

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

REKLAMA

Japończycy wyliczyli, że stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Ze zmian czasu w Japonii zrezygnowano (po raz ostatni czas zmieniono w 1951 r.).

Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

iar/pap/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej