Próba zmiany traktatów UE. Małgorzata Paprocka: jest wiele niepokojących wątków

2023-10-28, 23:21

Próba zmiany traktatów UE. Małgorzata Paprocka: jest wiele niepokojących wątków
W jaką stronę część państw chce, aby Unia ewoluowała, czyli strona jednak bardzo silnej federacji, to jest kwestia, która budzi bardzo dalekie zastrzeżenia pana prezydenta - wskazała Małgorzata Paprocka. Foto: EPA/OLIVIER MATTHYS

Prezydent Andrzej Duda będzie dbał o to, aby UE była stowarzyszeniem państw narodowych, z silnym mandatem konstytucyjnym - zapewniła w sobotę w Telewizji Trwam minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Oceniła, że propozycje zmian w traktatach unijnych są szalenie daleko idące i budzą niepokój.

W środę w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.

Zastrzeżenia prezydenta

Małgorzata Paprocka pytana o to, jakie jest zdanie prezydenta na temat tych propozycji, odpowiedziała: "Zdanie pana prezydenta co do członkostwa naszego w Unii Europejskiej jest jasne i stanowcze od wielu lat - obecność w UE jest polską racją stanu, ale w Unii Europejskiej, która jest stowarzyszeniem, umową międzynarodową między ojczyznami, między państwami narodowymi z bardzo silnym mandatem".

- W jaką stronę część państw chce, aby Unia ewoluowała, czyli strona jednak bardzo silnej federacji, to jest kwestia, która budzi bardzo dalekie zastrzeżenia pana prezydenta - wskazała minister.

Sprzeczność z konstytucją

Zaznaczyła, że "Kancelaria Prezydenta tym pracom się na bieżąco przygląda".

- Tam jest wiele niepokojących wątków, m.in. pojawia się również taka wola, aby wprost do traktatów wpisać nadrzędność prawa unijnego nad porządkami wewnętrznymi państw. To jest wprost sprzeczne z Konstytucją. To są zmiany szalenie daleko idące - oceniła Paprocka.

Przypomniała, że to jest wstępny etap prac. Natomiast, jak dodała, "pan prezydent na pewno będzie tutaj dbał o to, żeby Unia była jednak stowarzyszeniem państw narodowych, z bardzo silnym mandatem konstytucyjnym".

Zmiana traktatów UE. Karczewski: nie zgadzamy się, będziemy bronić naszej suwerenności

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej