Miliony profili zaufanych o północy tracą ważność. Sprawdź, jak ją przedłużyć
Z końcem października wygasają profile zaufane przedłużone ustawowo w związku z pandemią COVID-19 - przekazał zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Maciej Górski. Żeby móc dalej korzystać z tego cyfrowego narzędzia autoryzacji, trzeba je przedłużyć, ale jest to bardzo proste i można zrobić to nie ruszając się z domu.
2023-10-31, 12:05
Profil zaufany co do zasady ważny jest 3 lata. W trakcie pandemii - z uwagi na chęć ograniczenia kontaktów społecznych - jego ważność była jednak przedłużana automatycznie. Właśnie te profile stracą ważność o północy, o ile ich użytkownicy nie przedłużyli ich wcześniej.
Planowe wygaśnięcie dotyczy ponad 5,5 profili zaufanych, czyli jednej trzeciej wszystkich takich certyfikatów.
Jak przedłużyć profil zaufany? Można to zrobić w domu
Aby przedłużyć ważność profilu online należy zalogować się na stronie pz.gov.pl. W prawym górnym rozwinąć menu i wybrać zakładkę "profil zaufany". Następnie w Szczegółach profilu wybrać "przedłuż ważność" lub "zmień dane", a następnie kliknąć przycisk "dalej". Pojawi się okno z danymi kontaktowymi. Należy je potwierdzić lub edytować, jeśli się zmieniły.
Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego online:
- Zaloguj się na stronie pz.gov.pl
- W prawym górnym rogu zobaczysz swoje dane i niebieską strzałkę. Rozwiń menu pod strzałką i wybierz Profil zaufany
- W Szczegółach profilu wybierz Przedłuż ważność lub zmień dane, a następnie Dalej. Zobaczysz okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdź je lub edytuj, jeśli się zmieniły. Otrzymasz SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi. Wpisz je w odpowiednie pola i wybierz Dalej
- Jeśli kody są prawidłowe, zobaczysz potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Otrzymasz również e-mail z potwierdzeniem
Przed wylogowaniem, warto wejść w Szczegóły profilu i w sekcji Dane użytkownika sprawdzić Nazwę użytkownika - będzie potrzebna podczas kolejnego logowania.
REKLAMA
Jeśli ktoś nie przedłuży ważności swojego profilu zaufanego, profil stanie się nieaktywny i nie będzie go można wykorzystać w usługach e-administracji. Wtedy niezbędne będzie ponowne złożenie wniosku o przyznanie profilu zaufanego korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek. To m.in. oddziały ZUS, urzędy gmin i urzędy skarbowe.
Profil zaufany. Zmiana metody logowania
Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. "Do profilu zaufanego zalogujesz się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana" - czytamy.
Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, należy zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.
[ZOBACZ TAKŻE] Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg gościem Polskiego Radia:
Profil zaufany. Sposób na zdalne załatwienie spraw urzędowych
Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia danej sprawy.
REKLAMA
Profil zaufany umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów. Dzięki temu możesz złożyć np.: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.
Dzięki profilowi zaufanemu zalogujesz się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak: Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy itd.
Czytaj także:
- Minister cyfryzacji: nowe obowiązki nałożone na telekomy powstrzymają falę fałszywych SMS-ów i połączeń telefonicznych
- Bony dla nauczycieli na zakup laptopa. MEiN: od 10 października można składać wnioski
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA