Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy Strzeleckiej 8. "Chcieliśmy, by warszawiacy włączyli się w ten koncert"
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także zwiedzanie zabytkowych piwnic, na których ścianach zachowały się inskrypcje wyryte przez więźniów dawnej katownii NKWD i UB w latach 1944-1945 i 1945-1948.
2023-11-08, 13:30
Pieśni patriotycznych można było również wysłuchać w interpretacji śpiewaka operowego i konferansjera Filharmonii Narodowej Sebastiana Boguszewskiego.
Zabrzmiały m.in. takie utwory jak "Rota", "My pierwsza Brygada" (pieśń I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego), "Pierwsza kadrowa" "Szara piechota", "Ułani, ułani", "O mój rozmarynie", "Przybyli ułani", "Jak długo na Wawelu".
- Bardzo zależało nam na tym, aby warszawiacy razem z nami tworzyli ten koncert. Przyświecała nam myśl, by zjednoczyć ludzi i by mieli odwagę śpiewać pieśni patriotyczne - przekazał portalowi Polskiego Radia Sebastian Boguszewski, śpiewak operowy, konferansjer, popularyzator wiedzy o muzyce. Podczas koncertu zachęcał, by pieśni patriotyczne śpiewać także w domach. W życzliwej atmosferze publiczność dzieliła się także swoimi refleksjami i wspomnieniami, dotyczącymi wykonywanych utworów.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Izbie Pamięci Strzelecka 8
105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
- Spotkanie muzyczne na Strzeleckiej 8 odbyło się w związku z przypadającą za kilka dni 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę rocznicę można świętować w różny sposób, czy to poprzez udział w uroczystościach, poprzez słowo mówione czy poprzez wspólny śpiew. Na Strzeleckiej 8 zdecydowaliśmy się uczcić Niepodległą piosenką patriotyczną - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl dr Marta Milewska, kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8 - Referatu Oddziału IPN w Warszawie.
REKLAMA
- Na Strzeleckiej 8 spotkania muzyczne są już tradycją - powiedziała także dr Marta Milewska dodając, że cieszą się one dużym zainteresowaniem. Dlatego planowane jest także spotkanie muzyczne w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku - prawdopodobnie odbędzie się ono 15 grudnia o godzinie 18.
Dokładnych informacji na temat planowanych wydarzeń warto poszukać na stronie IPN lub w mediach społecznościowych Izby Pamięci Strzelecka 8.
Zwiedzanie Izby Pamięci Strzelecka 8
Po koncercie miało miejsce zwiedzanie izby pamięci i zabytkowych piwnic z inskrypcjami wyrytymi na ścianach przez więźniów byłego aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Przewodnikiem po nich był Arkadiusz Serwa, który także zachęcał do odwiedzania muzeum i zwiedzania go w trybie indywidualnym.
O Strzeleckiej 8 opowiedziała również portalowi PolskieRadio24.pl dr Marta Milewska, kierownik placówki.
REKLAMA
- Izba Pamięci Strzelecka 8 to miejsce unikalne w skali ogólnopolskiej, z zachowanymi śladami po dawnym areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, który miał swoją siedzibę w tej kamienicy w latach 1945-1948. To tutaj na Strzeleckiej 8 przetrzymywano i brutalnie torturowano działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Ilu ich było, tego nie jesteśmy w stanie ustalić, dlatego że nie była prowadzona żadna ewidencja. Jedynymi śladami potwierdzającymi obecność aresztu w tym miejscu są napisy, inskrypcje, które osoby przetrzymywane wyryły na piwnicznych celach. Dziś w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8 funkcjonuje Izba Pamięci Strzelecka 8, która składa się z dwóch części: z części wystawowej, gdzie prezentowana jest ekspozycja stała pod tytułem "Czerwona mapa Warszawy" oraz części historycznej. Ta część historyczna to zabytkowe piwnice. Można odbyć wędrówkę piwnicznym i korytarzami, zobaczyć cele pozostałe po dawnym areszcie i poznać warunki, w jakich przetrzymywani byli działacze polskiego podziemia niepodległościowego. Zwiedzanie odbywa się z wykorzystaniem aplikacji światło-dźwięk, a więc można posłuchać relacji osób przetrzymywanych w tym areszcie, jak też można obejrzeć podświetlane inskrypcje. Serdecznie zapraszamy - przekazała dr Milewska.
Wcześniej, w latach 1944-1945 przy Strzeleckiej 8 mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. Rezydował tu m.in. generał NKWD, a potem szef KGB Iwan Sierow, współpodpowiadający m.in. za zbrodnię katyńską i niszczenie Polskiego Państwa Podziemnego. W 1945 roku budynek przekazano Wojewódzkiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W 1948 zamieniono go w resortowy budynek kwaterunkowy. Na Strzeleckiej 8 więziono działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego. Tam brutalnie ich przesłuchiwano, torturowano, dokonywano egzekucji.
Spotkanie organizowało Izba Pamięci Strzelecka 8 i Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
Przy Strzeleckiej 8 w ostatnie środy miesiąca obecnie odbywają się prelekcje, poświęconej historii Warszawy z lat 1939 – 1956. Tematem niedawnego wykładu były aresztowania aktorów w 1941 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie IPN i na profilu Strzeleckiej 8 na Facebooku. https://www.facebook.com/ipn.strzelecka8/
REKLAMA
***
PolskieRadio24.pl/IPN/Strzelecka 8/ Rozmawiała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl
Zdjęcia niżej: Izba Pamięci Strzelecka 8, inskrypcje, kalendarze wyryte na ścianach więzień.
REKLAMA
REKLAMA