Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń

2023-11-10, 10:00

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń
Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń. Foto: PAP/Rafał Guz

Modlitwy w intencji ojczyzny, uroczyste obchody z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja "Niepodległa do hymnu", czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 10 i 11 listopada. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

10 listopada - uroczystości i najważniejsze wydarzenia

O godz. 8.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i świętego Józefa Oblubieńca została odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W piątek o godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Akcja "Szkoła do hymnu" ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie dziś udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości - o godz. 12 złoży kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości, wręczy wyróżnienia i odznaczenia w tym za "Czyny Bohaterskie" oraz medale "Za Ochronę Granicy RP".

O godz. 17.30 szef MON weźmie udział w Capstrzyku Niepodległości przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie dziś udział w obchodach związanych ze Świętem Niepodległości, m.in. o godz. 19 weźmie udział we mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Po jej zakończeniu o godz. 20.30 zaplanowano marsz pamięci, który przejdzie na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, w 105. rocznicę przyjazdu marszałka do Warszawy, prezes PiS wygłosi przemówienie.

Od godz. 19 w piątek w stołecznym Studiu im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia ruszy 2. Maraton Chopinowski Polskiego Radia i potrwa do godz. 21 w sobotę. Przez ten czas czeka nas 20 godzin muzyki Chopina i aż 210 jego utworów, będzie 11 osobnych koncertów, wystąpi ponad 60 autorów, a także będzie wiele materiałów multimedialnych.

11 listopada - uroczystości i najważniejsze wydarzenia

11 listopada 2023 r. w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą o godz. 8.20 rozpoczną udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości od złożenia wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości (Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego). 

godz. 8.50 zaplanowana jest uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas tego wydarzenia planowane jest wystąpienie prezydenta RP.  

O godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z małżonką oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych z premierem i członkami rządu oraz parlamentarzystamiMszę świętą w intencji ojczyzny odprawi kard. Kazimierz Nycz. W czasie Eucharystii zapalona zostanie historyczna Świeca Niepodległości.

Modlitwy dziękczynne w rocznicę odzyskania niepodległości rozbrzmiewać będą 11 listopada tradycyjnie w świątyniach różnych kościołów.

Punktualnie o godz. 11.11, na ulice Warszawy wybiegną uczestnicy 33. Biegu Niepodległości. Przez kilka godzin zamknięte będą ulice: aleja Jana Pawła II, Chałubińskiego i aleja Niepodległości od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do Rakowieckiej. Uczestnicy najpierw zajmą wschodnie jezdnie tych dróg - prowadzących w stronę Mokotowa. Następnie, po zawróceniu na skrzyżowaniu z ulicą Rakowiecką, biegacze wrócą zachodnimi jezdniami. W czasie zmagań kierowcy nie będą mogli także przeciąć trasy biegu aleją "Solidarności", Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego.

O godz. 12.00  zaplanowana jest uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z małżonką oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych, gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy. Planowane są przemarsze pododdziałów Wojska Polskiego i innych formacji mundurowych. 

Czytaj także:

W samo południe po raz szósty można dołączyć do akcji "Niepodległa do hymnu" organizowanej przez Biuro Niepodległa, państwową instytucję kultury koordynującą wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Akcja polega na wspólnym, niezależnie od miejsca pobytu, śpiewaniu hymnu Polski. Aby wziąć udział w akcji, należy zaplanować wspólne śpiewanie, dodać wydarzenie na specjalną mapę za pomocą formularza online i 11 listopada 2023 o 12.00 zaśpiewać razem 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Zaś o godz. 13.20 będzie miało miejsce złożenie wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

godz. 14 na rondzie Dmowskiego w Warszawie rozpocznie się Marsz Niepodległości, który przejdzie trasą Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie, Siwca na błonia Stadionu PGE Narodowy. Marsz zakończy się o godzinie 19.

W godz. 14.00-20.00 odbędzie się również impreza pod nazwą "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" w Warszawie, na odcinku Nowy Świat - Trębacka.

Jak co roku, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się Koncert dla Niepodległej. Widowisko pt. "Matejko - obrazy polskiej duszy" będzie można obejrzeć w TVP1 11 listopada o godz. 17.30. Koncert poświęcony jest Janowi Matejce, wybranemu przez Senat RP patronem roku 2023.

Po południu w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się patriotyczny koncert symfoniczny "Wolność jest w nas" z udziałem wybitnych muzyków polskich i ukraińskich. Początek o godz. 17.00.

dn/gov/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej